Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pád meteoritů u Chicaga

Uznání a copyright: Ivan and Colby Navarro

Pokud budete čekat dostatečně dlouho, tak kus vnějšího vesmíru přiletí až přímo k vám. Když na svém počítači, nic zlého netuše, pracoval Colby Navarro, tak střechou prolétl kámen z vesmíru, vrazil do tiskárny, odrazil se od zdi a spočinul vedle pořadače dokumentů. To se událo kolem půlnoci 26. března v Park Forest, Illinois, USA nedaleko Chicaga. Asi deseticentimetrový meteorit byl jedním z několika, které toho dne u Chicaga spadly jako součást ohromného bolidu. Na snímku nahoře je díra ve stropě a na vloženém snímku je jamka ve stěně a meteorit samotný. Přestože je velká většina meteorů mnohem menší a shoří v zemské atmosféře, tak průměrný majitel domu by měl počítat s opravami po škodách od meteoru každých sto miliónů let.

Štítky: Meteorit, Chicago, Hole in roof


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »