Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá vlákna plynu kolem galaxie NGC 1275

Uznání a copyright: C. Conselice (Caltech), WIYN, AURA, NOAO, NSF

Jak vznikla ta neobvyklá vlákna plynu kolem galaxie NGC 1275? Nikdo neví. Galaxie NGC 1275 je ústřední galaxií, která dominuje Kupě galaxií v Perseu, z níž je mnoho členů vidět na snímku nahoře. Snímek NGC 1275 ve viditelném světle ukazuje ohromnou srážku dvou jednotlivých galaxií. Galaxie i kupa jsou též jasnými zdroji rentgenového záření. Neobvyklá plynná vlákna, která jsou nahoře vidět ve velmi specifické barvě světla, které emituje vodík, jsou zde uměle zbarvena do růžova. K vysvětlení možného původu těchto vláken možná patří podrobnosti srážky mezi oběma galaxiemi, nebo alternativně vzájemné působení mezi černou dírou v galaktickém centru a okolním plynem uvnitř kupy. NGC 1275 na snímku nahoře má asi 100 000 světelných let a nachází se asi 230 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Perseus.

Štítky: Galaxie, Filamenty, NGC 1275


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »