Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův houbovitý měsíc Hyperion

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má Saturnův měsíc Hyperion texturu houby? Nedávné snímky s vysokým rozlišením ze sondy Cassini na oběžné dráze Saturna ukazují, že Hyperion je ještě podivnější, než se dříve myslelo. Doposud bylo známo, že délku dne na Hyperionu nelze předvídat. Vysoce eliptická dráha tohoto měsíce kolem Saturna, jeho velmi nesférický tvar a jeho orbitální rezonance 4:3 s Titanem dělají s Hyperionem takové kotrmelce, že je obtížné předpovědět příští východ Slunce. Nově zobrazené krátery na neobvykle drsném povrchu jsou bezpochyby důsledkem impaktů, ale z nějakého důvodu mají tmavé středy. Nízká hustota Hyperionu naznačuje, že by mohl být rájem speleologů, jelikož je protkán jeskyněmi.

Štítky: Měsíc, Saturn, Hyperion


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »