Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův houbovitý měsíc Hyperion

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má Saturnův měsíc Hyperion texturu houby? Nedávné snímky s vysokým rozlišením ze sondy Cassini na oběžné dráze Saturna ukazují, že Hyperion je ještě podivnější, než se dříve myslelo. Doposud bylo známo, že délku dne na Hyperionu nelze předvídat. Vysoce eliptická dráha tohoto měsíce kolem Saturna, jeho velmi nesférický tvar a jeho orbitální rezonance 4:3 s Titanem dělají s Hyperionem takové kotrmelce, že je obtížné předpovědět příští východ Slunce. Nově zobrazené krátery na neobvykle drsném povrchu jsou bezpochyby důsledkem impaktů, ale z nějakého důvodu mají tmavé středy. Nízká hustota Hyperionu naznačuje, že by mohl být rájem speleologů, jelikož je protkán jeskyněmi.

Štítky: Měsíc, Saturn, Hyperion


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »