Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův houbovitý měsíc Hyperion

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má Saturnův měsíc Hyperion texturu houby? Nedávné snímky s vysokým rozlišením ze sondy Cassini na oběžné dráze Saturna ukazují, že Hyperion je ještě podivnější, než se dříve myslelo. Doposud bylo známo, že délku dne na Hyperionu nelze předvídat. Vysoce eliptická dráha tohoto měsíce kolem Saturna, jeho velmi nesférický tvar a jeho orbitální rezonance 4:3 s Titanem dělají s Hyperionem takové kotrmelce, že je obtížné předpovědět příští východ Slunce. Nově zobrazené krátery na neobvykle drsném povrchu jsou bezpochyby důsledkem impaktů, ale z nějakého důvodu mají tmavé středy. Nízká hustota Hyperionu naznačuje, že by mohl být rájem speleologů, jelikož je protkán jeskyněmi.

Štítky: Měsíc, Saturn, Hyperion


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »