Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův houbovitý měsíc Hyperion

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč má Saturnův měsíc Hyperion texturu houby? Nedávné snímky s vysokým rozlišením ze sondy Cassini na oběžné dráze Saturna ukazují, že Hyperion je ještě podivnější, než se dříve myslelo. Doposud bylo známo, že délku dne na Hyperionu nelze předvídat. Vysoce eliptická dráha tohoto měsíce kolem Saturna, jeho velmi nesférický tvar a jeho orbitální rezonance 4:3 s Titanem dělají s Hyperionem takové kotrmelce, že je obtížné předpovědět příští východ Slunce. Nově zobrazené krátery na neobvykle drsném povrchu jsou bezpochyby důsledkem impaktů, ale z nějakého důvodu mají tmavé středy. Nízká hustota Hyperionu naznačuje, že by mohl být rájem speleologů, jelikož je protkán jeskyněmi.

Štítky: Měsíc, Saturn, Hyperion


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »