Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodní led v marťanském kráteru

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA;
Image created for and Copyright: Nature

Co se nachází na dně tohoto marťanského kráteru? Zmrzlá kaluž vodního ledu. Snímek nahoře pořídila počátkem února kosmická sonda Mars Express. Ledová kapsa byla nalezena v 35 kilometrovém kráteru, který se nachází na 70. stupni severně od marťanského rovníku. Vodní led na dně kráteru tam od vypařování do řídké marťanské atmosféry slunečním světlem chrání 300 m vysoké stěny kráteru. Ledová kapsa může být tlustá až 200 metrů. Led lze spatřit kolem vnitřního okraje v horní části kráteru, zatímco část kráteru vlevo dole se koupe ve slunečním světle. Existence kapes vodního ledu uvnitř kráterů poblíž marťanského severního pólu, jako je ten na snímku nahoře i dalších, které byly zpozorovány už dříve, poskytuje údaje nejenom o povrchových podmínkách v minulosti, ale také o místech vhodných k přistání budoucích astronautů, kteří budou vodu opravdu potřebovat.

Štítky: Mars, Water ice, Martian crater


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »