Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodní led v marťanském kráteru

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA;
Image created for and Copyright: Nature

Co se nachází na dně tohoto marťanského kráteru? Zmrzlá kaluž vodního ledu. Snímek nahoře pořídila počátkem února kosmická sonda Mars Express. Ledová kapsa byla nalezena v 35 kilometrovém kráteru, který se nachází na 70. stupni severně od marťanského rovníku. Vodní led na dně kráteru tam od vypařování do řídké marťanské atmosféry slunečním světlem chrání 300 m vysoké stěny kráteru. Ledová kapsa může být tlustá až 200 metrů. Led lze spatřit kolem vnitřního okraje v horní části kráteru, zatímco část kráteru vlevo dole se koupe ve slunečním světle. Existence kapes vodního ledu uvnitř kráterů poblíž marťanského severního pólu, jako je ten na snímku nahoře i dalších, které byly zpozorovány už dříve, poskytuje údaje nejenom o povrchových podmínkách v minulosti, ale také o místech vhodných k přistání budoucích astronautů, kteří budou vodu opravdu potřebovat.

Štítky: Mars, Water ice, Martian crater


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »