Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodní led v marťanském kráteru

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA;
Image created for and Copyright: Nature

Co se nachází na dně tohoto marťanského kráteru? Zmrzlá kaluž vodního ledu. Snímek nahoře pořídila počátkem února kosmická sonda Mars Express. Ledová kapsa byla nalezena v 35 kilometrovém kráteru, který se nachází na 70. stupni severně od marťanského rovníku. Vodní led na dně kráteru tam od vypařování do řídké marťanské atmosféry slunečním světlem chrání 300 m vysoké stěny kráteru. Ledová kapsa může být tlustá až 200 metrů. Led lze spatřit kolem vnitřního okraje v horní části kráteru, zatímco část kráteru vlevo dole se koupe ve slunečním světle. Existence kapes vodního ledu uvnitř kráterů poblíž marťanského severního pólu, jako je ten na snímku nahoře i dalších, které byly zpozorovány už dříve, poskytuje údaje nejenom o povrchových podmínkách v minulosti, ale také o místech vhodných k přistání budoucích astronautů, kteří budou vodu opravdu potřebovat.

Štítky: Mars, Water ice, Martian crater


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »