Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

A Flock of Stars

Uznání a copyright: Roger A. Hopkins

Do deseti světelných let kolem našeho osamoceného Slunce situovaného poblíž vnějšího spirálního ramene Mléčné dráhy lze najít jen několik hvězd. Pokud by se ale naše Slunce nacházelo v hvězdokupě, tak by tentýž prostor mohly obývat tisíce hvězd. Jak by vypadala noční obloha v tak nahuštěném hvězdném sousedství? Když Roger Hopkins pořídil tento snímek v Montezuma National Wildlife Refuge v oblasti Finger Lakes na západě New Yorku v USA, tak jej napadla stejná myšlenka. Na pozadí klidného západu vyfotografoval hejno špačků. Potom s obrázkem manipuloval tak, že černé siluety ptáků změnil na bílé. Konečný obrázek výrazně připomíná podívanou ze světa hvězdokupy na přehuštěnou oblohu v nadcházející noci.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, Západ slunce, Planeta


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »