Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad Mauna Kea

Uznání a copyright: Peter Michaud (Gemini Observatory), AURA, NSF

Existuje cesta ke hvězdám? Možná že je mnoho cest, ale fyzická cesta na snímku nahoře vede na vrchol spící sopky, která je na planetě Zemi prvotřídním místem pro pozorování hvězd a astronomických jevů. Na vrcholu havajské hory Mauna Kea jsou jedny z největších optických dalekohledů na Zemi, včetně Keckových dalekohledů, Gemini, Subaru, CFHT a IRTF. Tyto desetimetrové oči dohromady uskutečnily mnoho převratných objevů, které znovu definovaly vesmír, včetně toho, že většinu vesmíru netvoří dobře známá hmota, ale temná hmota a temná energie. Snímek nahoře byl zpracován z více jak 150 jednominutových expozic digitální kamerou. Během této doby se vzdálené hvězdy jeví díky rotaci Země jako hvězdné stopy. Krajinu v popředí je osvětluje Měsíc.

Štítky: Stopy hvězd, Mauna Kea, Road


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »