Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma z Mauna Kea

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Pohledy z Mauna Kea míří typicky nahoru a jsou temné. To proto, že slavný spící vulkán na Havaji je bezesporu výtečnou pozemskou pozorovací platformou složité a neustále se měnící noční oblohy. Tento denní pohled je nicméně míří vodorovně a je jasný. Zdá se, že se zde spolu míchá bílý sníh s bílými mračny a vzniká tak až nepozemská krajina. V popředí dominují kužele strusky z vyhaslých sopek. Po zarolování doprava objevíte útvary, které jsou dokonce i zde vizuálně neslučitelné: armádu největších optických dalekohledů na Zemi. Mezi observatořemi jsou vidět i Subaru a Keck. V dálce zcela vlevo je největší pozemská sopka Mauna Loa.

Štítky: Sníh, Panorama, Mauna Kea


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »