Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma z Mauna Kea

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Pohledy z Mauna Kea míří typicky nahoru a jsou temné. To proto, že slavný spící vulkán na Havaji je bezesporu výtečnou pozemskou pozorovací platformou složité a neustále se měnící noční oblohy. Tento denní pohled je nicméně míří vodorovně a je jasný. Zdá se, že se zde spolu míchá bílý sníh s bílými mračny a vzniká tak až nepozemská krajina. V popředí dominují kužele strusky z vyhaslých sopek. Po zarolování doprava objevíte útvary, které jsou dokonce i zde vizuálně neslučitelné: armádu největších optických dalekohledů na Zemi. Mezi observatořemi jsou vidět i Subaru a Keck. V dálce zcela vlevo je největší pozemská sopka Mauna Loa.

Štítky: Sníh, Panorama, Mauna Kea


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »