Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma z Mauna Kea

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Pohledy z Mauna Kea míří typicky nahoru a jsou temné. To proto, že slavný spící vulkán na Havaji je bezesporu výtečnou pozemskou pozorovací platformou složité a neustále se měnící noční oblohy. Tento denní pohled je nicméně míří vodorovně a je jasný. Zdá se, že se zde spolu míchá bílý sníh s bílými mračny a vzniká tak až nepozemská krajina. V popředí dominují kužele strusky z vyhaslých sopek. Po zarolování doprava objevíte útvary, které jsou dokonce i zde vizuálně neslučitelné: armádu největších optických dalekohledů na Zemi. Mezi observatořemi jsou vidět i Subaru a Keck. V dálce zcela vlevo je největší pozemská sopka Mauna Loa.

Štítky: Sníh, Panorama, Mauna Kea


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »