Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct sekund po impaktu

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Ohňostroj ke Dni nezávislosti 4. července přišel opravdu brzy, když ve 1:52 AM EDT (7:52 SELČ) projektil sondy Deep Impact zasáhl povrch jádra komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu. Dobře zamířený impaktor se odpařil a vybuchl do rozpínavého mračna materiálu, které je zde vidět 13 sekund po srážce. Snímek je částí skvělé série snímků, které tuto událost dokumentují z vysokorozlišující kamery na palubě průletové sondy. Jádro komety Tempel 1 ve tvaru bramboru má zhruba 5 kilometrů, jak je patrné z této perspektivy. Také kamera na palubě dopadové sondy byla schopná snímkovat jádro a místo dopadu až 3 sekundy před dopadem. Událost samozřejmě sledovaly i dalekohledy v blízkosti Země a detekovaly výrazné zjasnění komety Tempel 1.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Tempel 1, Deep impact


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »