Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct sekund po impaktu

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Ohňostroj ke Dni nezávislosti 4. července přišel opravdu brzy, když ve 1:52 AM EDT (7:52 SELČ) projektil sondy Deep Impact zasáhl povrch jádra komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu. Dobře zamířený impaktor se odpařil a vybuchl do rozpínavého mračna materiálu, které je zde vidět 13 sekund po srážce. Snímek je částí skvělé série snímků, které tuto událost dokumentují z vysokorozlišující kamery na palubě průletové sondy. Jádro komety Tempel 1 ve tvaru bramboru má zhruba 5 kilometrů, jak je patrné z této perspektivy. Také kamera na palubě dopadové sondy byla schopná snímkovat jádro a místo dopadu až 3 sekundy před dopadem. Událost samozřejmě sledovaly i dalekohledy v blízkosti Země a detekovaly výrazné zjasnění komety Tempel 1.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Tempel 1, Deep impact


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »