Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct sekund po impaktu

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Ohňostroj ke Dni nezávislosti 4. července přišel opravdu brzy, když ve 1:52 AM EDT (7:52 SELČ) projektil sondy Deep Impact zasáhl povrch jádra komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu. Dobře zamířený impaktor se odpařil a vybuchl do rozpínavého mračna materiálu, které je zde vidět 13 sekund po srážce. Snímek je částí skvělé série snímků, které tuto událost dokumentují z vysokorozlišující kamery na palubě průletové sondy. Jádro komety Tempel 1 ve tvaru bramboru má zhruba 5 kilometrů, jak je patrné z této perspektivy. Také kamera na palubě dopadové sondy byla schopná snímkovat jádro a místo dopadu až 3 sekundy před dopadem. Událost samozřejmě sledovaly i dalekohledy v blízkosti Země a detekovaly výrazné zjasnění komety Tempel 1.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Tempel 1, Deep impact


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »