Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct sekund po impaktu

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Ohňostroj ke Dni nezávislosti 4. července přišel opravdu brzy, když ve 1:52 AM EDT (7:52 SELČ) projektil sondy Deep Impact zasáhl povrch jádra komety Tempel 1 rychlostí 10 kilometrů za sekundu. Dobře zamířený impaktor se odpařil a vybuchl do rozpínavého mračna materiálu, které je zde vidět 13 sekund po srážce. Snímek je částí skvělé série snímků, které tuto událost dokumentují z vysokorozlišující kamery na palubě průletové sondy. Jádro komety Tempel 1 ve tvaru bramboru má zhruba 5 kilometrů, jak je patrné z této perspektivy. Také kamera na palubě dopadové sondy byla schopná snímkovat jádro a místo dopadu až 3 sekundy před dopadem. Událost samozřejmě sledovaly i dalekohledy v blízkosti Země a detekovaly výrazné zjasnění komety Tempel 1.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Tempel 1, Deep impact


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »