Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina na kometě Tempel 1

Uznání: Univ. Maryland, JPL-Caltech, NASA

Tato různorodá krajina je povrchem jádra komety Temple 1, tak jak byla vidět z impaktoru (Impactor Targeting Sensor) sondy Deep Impact. V průběhu zaznamenávání drsného vzhledu se obraz krajiny dramaticky měnil, jelikož impaktor do povrchu narazil poblíž dvou velkých kráterů kilometrové velikosti ve středu snímku a vyvolal jasný záblesk a výbuch velkého mračna materiálu do vesmíru. Jsou náznaky, že před vypařením sonda pronikla dosti hluboko pod povrch a vyvrhla poměrně úzký proužek materiálu zpátky do vesmíru. Badatelé stále spekulují o velikosti kráteru, který vytvořil náraz do komety 4. července, ale z místa dopadu nadále vyvěrá materál a už způsobil, že se slabá kometa výrazně zjasnila. Určení rozměru kráteru a analýza vyvržených trosek z vnitřku komety poskytne prvotřídní možnost nahlédnout do stavby komety Tempel 1, která je původním kusem naší vlastní sluneční soustavy.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Tempel 1, Deep impact


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »