Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce podle ročních období

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Vychází Slunce vždycky ve stejném směru? Ne. Tak, jak se mění roční období, tak se také mění směr, odkud vychází Slunce. Při zimním slunovratu Slunce vždy vychází a zapadá nejjižněji a při letním slunovratu zase nejseverněji. Dnes je zimní slunovrat, den s nejkratším slunečním svitem na severní polokouli a s nejdelším slunečním svitem na jižní polokouli. Zimní slunovrat v mnoha zemích přináší změnu ročního období a na severu je to první den zimy. Během zimy je zahřívání od Slunce i energie uložená na pozemském povrchu a v atmosféře nejnižší a to činí zimní měsíce nejchladnějšími v roce. Na druhou stranu na severu doba denního svitu každým dnem až do června poroste. Na obrázku nahoře jsou různé směry vycházejícího slunce v průběhu roku na malým městem v Řecku.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Roční období


4. vesmírný týden 2019

4. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 1. do 27. 1. 2019. Měsíc bude v úplňku a 21. 1. ráno proběhne úplné zatmění Měsíce. Večer je vidět Mars a Uran, ráno nastává konjunkce Venuše a Jupiteru. Stále ještě můžeme doporučit i kometu 46P/Wirtanen. Dočkali jsme se startu Delta IV Heavy s něčím, co zřejmě připomíná HST, jen bude koukat na Zemi. Před 25 lety odstartovala mise Clementine, tehdy po dlouhé době další průzkumník Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmenie Mesiaca

Sekvencia 33 záberov počas 1,5 hodiny spojená do jedného snímku

Další informace »