Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce podle ročních období

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Vychází Slunce vždycky ve stejném směru? Ne. Tak, jak se mění roční období, tak se také mění směr, odkud vychází Slunce. Při zimním slunovratu Slunce vždy vychází a zapadá nejjižněji a při letním slunovratu zase nejseverněji. Dnes je zimní slunovrat, den s nejkratším slunečním svitem na severní polokouli a s nejdelším slunečním svitem na jižní polokouli. Zimní slunovrat v mnoha zemích přináší změnu ročního období a na severu je to první den zimy. Během zimy je zahřívání od Slunce i energie uložená na pozemském povrchu a v atmosféře nejnižší a to činí zimní měsíce nejchladnějšími v roce. Na druhou stranu na severu doba denního svitu každým dnem až do června poroste. Na obrázku nahoře jsou různé směry vycházejícího slunce v průběhu roku na malým městem v Řecku.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Roční období


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »