Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na Saturnovu měsíci Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že za poslední miliardu let nastalo málo změn, takže Rhea vykazuje krátery natolik staré, že už ani nevypadají kruhové, jelikož jejich okraje byly rozrušeny pozdějšími krátery. Podobně jako pozemský Měsíc, tak i měsíc Rhea má rotaci vázanou se Saturnem a snímek nahoře ukazuje tu část povrchu, která se vždycky přivrací k Saturnu. Náběžný povrch měsíce Rhea je daleko více posetý krátery jako povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že má malé skalnaté jádro. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassini proletěl kolem Rhei před dvěma měsíci a snímek nahoře zachytil ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů a to z ní činí po Titanu druhý největší měsíc Saturnu. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení včetně velkých bílých skvrn.

Štítky: Saturn, Rhea, Krátery


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »