Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na Saturnovu měsíci Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že za poslední miliardu let nastalo málo změn, takže Rhea vykazuje krátery natolik staré, že už ani nevypadají kruhové, jelikož jejich okraje byly rozrušeny pozdějšími krátery. Podobně jako pozemský Měsíc, tak i měsíc Rhea má rotaci vázanou se Saturnem a snímek nahoře ukazuje tu část povrchu, která se vždycky přivrací k Saturnu. Náběžný povrch měsíce Rhea je daleko více posetý krátery jako povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že má malé skalnaté jádro. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassini proletěl kolem Rhei před dvěma měsíci a snímek nahoře zachytil ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů a to z ní činí po Titanu druhý největší měsíc Saturnu. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení včetně velkých bílých skvrn.

Štítky: Saturn, Rhea, Krátery


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »