Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na Saturnovu měsíci Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že za poslední miliardu let nastalo málo změn, takže Rhea vykazuje krátery natolik staré, že už ani nevypadají kruhové, jelikož jejich okraje byly rozrušeny pozdějšími krátery. Podobně jako pozemský Měsíc, tak i měsíc Rhea má rotaci vázanou se Saturnem a snímek nahoře ukazuje tu část povrchu, která se vždycky přivrací k Saturnu. Náběžný povrch měsíce Rhea je daleko více posetý krátery jako povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že má malé skalnaté jádro. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassini proletěl kolem Rhei před dvěma měsíci a snímek nahoře zachytil ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů a to z ní činí po Titanu druhý největší měsíc Saturnu. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení včetně velkých bílých skvrn.

Štítky: Saturn, Rhea, Krátery


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »