Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na Saturnovu měsíci Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že za poslední miliardu let nastalo málo změn, takže Rhea vykazuje krátery natolik staré, že už ani nevypadají kruhové, jelikož jejich okraje byly rozrušeny pozdějšími krátery. Podobně jako pozemský Měsíc, tak i měsíc Rhea má rotaci vázanou se Saturnem a snímek nahoře ukazuje tu část povrchu, která se vždycky přivrací k Saturnu. Náběžný povrch měsíce Rhea je daleko více posetý krátery jako povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že má malé skalnaté jádro. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassini proletěl kolem Rhei před dvěma měsíci a snímek nahoře zachytil ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů a to z ní činí po Titanu druhý největší měsíc Saturnu. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení včetně velkých bílých skvrn.

Štítky: Saturn, Rhea, Krátery


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »