Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

620 kilometrů nad měsícem Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Rhea? Aby mohla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, pomoci s odpovědí, tak byla koncem minulého měsíce nasměrována k průletu přímo nad druhým největším měsícem obří plynné planety. Nahoře je snímek, který pokrývá oblast asi 90 kilometrů, pořízený pouhých 620 kilometrů nad ledovým povrchem měsíce Rhea. Střed obrázku křižuje lem starého kráteru a dokola je rozeseto mnoho menších a mladších kráterů. Napravo je vidět lineární deprese, možná že je to tektonická porucha, která protíná pravděpodobně rozvolněný materiál, ze kterého se skládá povrchový regolit měsíce Rhea. Původ mnoha útvarů na měsíci Rhea není v současnosti vysvětlen a je předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »