Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

620 kilometrů nad měsícem Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Rhea? Aby mohla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, pomoci s odpovědí, tak byla koncem minulého měsíce nasměrována k průletu přímo nad druhým největším měsícem obří plynné planety. Nahoře je snímek, který pokrývá oblast asi 90 kilometrů, pořízený pouhých 620 kilometrů nad ledovým povrchem měsíce Rhea. Střed obrázku křižuje lem starého kráteru a dokola je rozeseto mnoho menších a mladších kráterů. Napravo je vidět lineární deprese, možná že je to tektonická porucha, která protíná pravděpodobně rozvolněný materiál, ze kterého se skládá povrchový regolit měsíce Rhea. Původ mnoha útvarů na měsíci Rhea není v současnosti vysvětlen a je předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »