Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

620 kilometrů nad měsícem Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Rhea? Aby mohla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, pomoci s odpovědí, tak byla koncem minulého měsíce nasměrována k průletu přímo nad druhým největším měsícem obří plynné planety. Nahoře je snímek, který pokrývá oblast asi 90 kilometrů, pořízený pouhých 620 kilometrů nad ledovým povrchem měsíce Rhea. Střed obrázku křižuje lem starého kráteru a dokola je rozeseto mnoho menších a mladších kráterů. Napravo je vidět lineární deprese, možná že je to tektonická porucha, která protíná pravděpodobně rozvolněný materiál, ze kterého se skládá povrchový regolit měsíce Rhea. Původ mnoha útvarů na měsíci Rhea není v současnosti vysvětlen a je předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »