Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

620 kilometrů nad měsícem Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Rhea? Aby mohla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, pomoci s odpovědí, tak byla koncem minulého měsíce nasměrována k průletu přímo nad druhým největším měsícem obří plynné planety. Nahoře je snímek, který pokrývá oblast asi 90 kilometrů, pořízený pouhých 620 kilometrů nad ledovým povrchem měsíce Rhea. Střed obrázku křižuje lem starého kráteru a dokola je rozeseto mnoho menších a mladších kráterů. Napravo je vidět lineární deprese, možná že je to tektonická porucha, která protíná pravděpodobně rozvolněný materiál, ze kterého se skládá povrchový regolit měsíce Rhea. Původ mnoha útvarů na měsíci Rhea není v současnosti vysvětlen a je předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »