Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vířící bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

V horní atmosféře planety Saturn se trvale vyskytují bouře větší jak hurikány. Sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, zachytila v červnu pohled na mnoho současně se vyskytujících se bouří. V té době bylo možno pořídit snímek do neobvykle vysokých podrobností, jelikož Cassini izoloval velice specifickou barvu polarizovaného infračerveného světla. Nahoře viditelné početné bílé a tmavé skvrny jsou vířící bouřkové systémy. Bouře jako jsou tyto typicky na Saturnu trvají měsíce a bylo dokonce pozorováno, jak splývají. Jasně jsou také vidět oblačné pásy, které obepínají celou planetu. V popředí i v pozadí je vidět Saturnova složitá a majestátní soustava prstenců. Snímek nahoře byl ve svislém směru digitálně zkrácen.

Štítky: Saturn, Prstence, Vortices


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »