Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vířící bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

V horní atmosféře planety Saturn se trvale vyskytují bouře větší jak hurikány. Sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, zachytila v červnu pohled na mnoho současně se vyskytujících se bouří. V té době bylo možno pořídit snímek do neobvykle vysokých podrobností, jelikož Cassini izoloval velice specifickou barvu polarizovaného infračerveného světla. Nahoře viditelné početné bílé a tmavé skvrny jsou vířící bouřkové systémy. Bouře jako jsou tyto typicky na Saturnu trvají měsíce a bylo dokonce pozorováno, jak splývají. Jasně jsou také vidět oblačné pásy, které obepínají celou planetu. V popředí i v pozadí je vidět Saturnova složitá a majestátní soustava prstenců. Snímek nahoře byl ve svislém směru digitálně zkrácen.

Štítky: Saturn, Prstence, Vortices


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »