Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vířící bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

V horní atmosféře planety Saturn se trvale vyskytují bouře větší jak hurikány. Sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, zachytila v červnu pohled na mnoho současně se vyskytujících se bouří. V té době bylo možno pořídit snímek do neobvykle vysokých podrobností, jelikož Cassini izoloval velice specifickou barvu polarizovaného infračerveného světla. Nahoře viditelné početné bílé a tmavé skvrny jsou vířící bouřkové systémy. Bouře jako jsou tyto typicky na Saturnu trvají měsíce a bylo dokonce pozorováno, jak splývají. Jasně jsou také vidět oblačné pásy, které obepínají celou planetu. V popředí i v pozadí je vidět Saturnova složitá a majestátní soustava prstenců. Snímek nahoře byl ve svislém směru digitálně zkrácen.

Štítky: Saturn, Prstence, Vortices


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »