Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyvezení rakety R7 se Sojuzem TMA 2

Uznání: Scott Andrews, NASA

K letu do vesmíru je třeba velké rakety. Taková velká ruská raketa v dubnu 2003 vynesla k Mezinárodní kosmické stanici dva kosmonauty, kteří tvořili posádku Expedice 7. Raketa je zde vidět při vyvážení na kosmodromu Baikonur, bílá špička na raketě je ve skutečnosti Sojuz TMA-2, nejnovější verze nejdéle sloužícího typu kosmické lodi pro lidské posádky. Základem je ruská raketa R7, původně vyvinutá v roce 1957 jako prototyp mezikontinentální balistické střely. Raketa má rozpětí jako šířka hřiště pro americký fotbal a naplněná palivem váží asi půl miliónu kilogramů. Ruské rakety jako je tato zůstávají primárním transportním systémem k Mezinárodní kosmické stanici. Minulý týden podobná raketa úspěšně vynesla ke kosmické stanici účastníka kosmického letu a dva kosmonauty posádky Expedice 12.

Štítky: Raketa, ISS, Soyuz


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »