Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyvezení rakety R7 se Sojuzem TMA 2

Uznání: Scott Andrews, NASA

K letu do vesmíru je třeba velké rakety. Taková velká ruská raketa v dubnu 2003 vynesla k Mezinárodní kosmické stanici dva kosmonauty, kteří tvořili posádku Expedice 7. Raketa je zde vidět při vyvážení na kosmodromu Baikonur, bílá špička na raketě je ve skutečnosti Sojuz TMA-2, nejnovější verze nejdéle sloužícího typu kosmické lodi pro lidské posádky. Základem je ruská raketa R7, původně vyvinutá v roce 1957 jako prototyp mezikontinentální balistické střely. Raketa má rozpětí jako šířka hřiště pro americký fotbal a naplněná palivem váží asi půl miliónu kilogramů. Ruské rakety jako je tato zůstávají primárním transportním systémem k Mezinárodní kosmické stanici. Minulý týden podobná raketa úspěšně vynesla ke kosmické stanici účastníka kosmického letu a dva kosmonauty posádky Expedice 12.

Štítky: Raketa, ISS, Soyuz


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »