Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pekuliání galaxie Arp 295

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

Tento slavný pekuliární (podivný) pár galaxií katalogizovaný jako Arp 295 spojuje nádherný most hvězd a plynu dosahující délky skoro 250 000 světelných let. Kosmický most mezi galaxiemi a dlouhý ohon vybíhající dolů doprava od středu obrázku jsou silnými důkazy toho, že tyto dva nesmírné hvězdné systémy v minulosti prošly v blízkosti jeden druhého a tak umožnily bouřlivým slapům vyvolaným vzájemnou gravitací vytvořit pohledné vlečky hvězdného materiálu. Jelikož takové opakované interakce trvají miliardy let, tak opakované těsné průchody by měly nakonec vyústit do sloučení tohoto páru galaxií do jediné větší hvězdné galaxie. Ačkoliv tento scénář nevypadá tak podivný, galaktická splynutí se považují za běžná, tak Arp 295 představuje raný stupeň tohoto nevyhnutelného procesu. Pár Arp 295 je největší volně vázaným uskupením galaxií vzdáleným asi 270 miliónů světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Hloubkový barevný snímek této oblasti pořídil v září 2003 1 m dalekohled USNO nedaleko Flagstaffu v Arizoně.

Štítky: Galaxie, Interacting galaxies, Merger, Peculiar, Tidal tail


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »