Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění v Madridu

Uznání a copyright: Peter den Hartog

Zdá se, že mnoho lidí, kteří se ve španělském Madridu těšili ze slunečného říjnového rána, dostalo nápad na procházku parkem. A ovšem 3. října přibyla další atrakce - Měsíc, který je zde vidět v siluetě při prstencovém zatmění Slunce. Tato posloupnost vínásobných expozic sleduje postup zatmění od madridského památníku krále Alfonsa XII. v příjemném parku Parque del Buen Retiro. Slunce na tomto obrázku vyšlo vlevo a pohybovalo se nahoru a doprava, prstencová fáze je zhruba uprostřed. Přes Madrid vedla centrální dráha stínu, ale částečné zatmění bylo viditelné ve velké oblasti Evropy, Afriky a západní Asie. Pozorovatelé Slunce se v tomto hlavním městě těšili z prstencové fáze zatmění asi čtyři minuty.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Madrid


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »