Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce ve vysokém rozlišení

Uznání a copyright: Stefan Seip

V pondělí zmizela část Slunce. Chybějící část ale v žádném případě nebyla důvodem pro znepokojení, to se jen do cesty dočasně postavil Měsíc. Tato událost nebyla pro většinu nadšených pozemských pozorovatelů oblohy úplným zatměním Slunce, ale přinejlepší byla prstencovým zatměním, kde většinu Slunce zakrýval Měsíc. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti k Měsíci při tomto postavení Země-Měsíc-Slunce neměl Měsíc dostatečně velký úhlový průměr, aby mohl zakrýt celé Slunce. Ti, kteří sluneční zatmění mohli pozorovat v úzké dráze vedoucí přes Španělsko a Afriku, měli ovšem štěstí, že mohli uvidět vytoužený prstenec ohně, tedy tmavý Měsíc zcela obkroužený jasným světlem vzdáleného Slunce. Na snímku nahoře je ohnivý prstenec ve vysokém rozlišení zachycený před dvěma dny ze Španělska. Výsledný obrázek ukazuje podrobnosti granulárního slunečního povrchu stejně jako mnoha protuberancí kolem Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Prominences


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »