Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce ve vysokém rozlišení

Uznání a copyright: Stefan Seip

V pondělí zmizela část Slunce. Chybějící část ale v žádném případě nebyla důvodem pro znepokojení, to se jen do cesty dočasně postavil Měsíc. Tato událost nebyla pro většinu nadšených pozemských pozorovatelů oblohy úplným zatměním Slunce, ale přinejlepší byla prstencovým zatměním, kde většinu Slunce zakrýval Měsíc. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti k Měsíci při tomto postavení Země-Měsíc-Slunce neměl Měsíc dostatečně velký úhlový průměr, aby mohl zakrýt celé Slunce. Ti, kteří sluneční zatmění mohli pozorovat v úzké dráze vedoucí přes Španělsko a Afriku, měli ovšem štěstí, že mohli uvidět vytoužený prstenec ohně, tedy tmavý Měsíc zcela obkroužený jasným světlem vzdáleného Slunce. Na snímku nahoře je ohnivý prstenec ve vysokém rozlišení zachycený před dvěma dny ze Španělska. Výsledný obrázek ukazuje podrobnosti granulárního slunečního povrchu stejně jako mnoha protuberancí kolem Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Prominences


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »