Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce ve vysokém rozlišení

Uznání a copyright: Stefan Seip

V pondělí zmizela část Slunce. Chybějící část ale v žádném případě nebyla důvodem pro znepokojení, to se jen do cesty dočasně postavil Měsíc. Tato událost nebyla pro většinu nadšených pozemských pozorovatelů oblohy úplným zatměním Slunce, ale přinejlepší byla prstencovým zatměním, kde většinu Slunce zakrýval Měsíc. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti k Měsíci při tomto postavení Země-Měsíc-Slunce neměl Měsíc dostatečně velký úhlový průměr, aby mohl zakrýt celé Slunce. Ti, kteří sluneční zatmění mohli pozorovat v úzké dráze vedoucí přes Španělsko a Afriku, měli ovšem štěstí, že mohli uvidět vytoužený prstenec ohně, tedy tmavý Měsíc zcela obkroužený jasným světlem vzdáleného Slunce. Na snímku nahoře je ohnivý prstenec ve vysokém rozlišení zachycený před dvěma dny ze Španělska. Výsledný obrázek ukazuje podrobnosti granulárního slunečního povrchu stejně jako mnoha protuberancí kolem Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Prominences


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »