Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha z hvězd a prachu

Uznání a copyright: Serge Brunier

Disk naší Mléčné dráhy je domovem horkých mlhovin, studeného prachu a miliard hvězd. Tento disk lze uvidět z temných míst na Zemi jako pás difuzního světla přes celou oblohu. Tento pás je krásně vidět nahoře na sérii širokoúhlých expozic oblohy z Chile. Dostupná hloubka expozic také přináší světlo z obsáhlé sítě složitých prachových vláken. Prachu je tolik, že ve viditelném světle zakrývá střed naší Galaxie a až do počátku tohoto století skrýval jeho skutečnou polohu, která pak byla objevena jinými prostředky. Galaktický střed je vidět nahoře jako nejtlustší část disku. Difuzní zář přichází z miliard starších, slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší jak prach nebo kterákoliv z mlhovin. Jednou ze zvlášť fotogenických oblastí je mlhovina Dýmka, která je vidět nad středem Galaxie. Temný prach ale není temná hmota, která naší Galaxii dominuje. Tato temná hmota se nachází v dosud neznámé formě.

Štítky: Prach, Hvězdy, Milky Way Galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »