Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha z hvězd a prachu

Uznání a copyright: Serge Brunier

Disk naší Mléčné dráhy je domovem horkých mlhovin, studeného prachu a miliard hvězd. Tento disk lze uvidět z temných míst na Zemi jako pás difuzního světla přes celou oblohu. Tento pás je krásně vidět nahoře na sérii širokoúhlých expozic oblohy z Chile. Dostupná hloubka expozic také přináší světlo z obsáhlé sítě složitých prachových vláken. Prachu je tolik, že ve viditelném světle zakrývá střed naší Galaxie a až do počátku tohoto století skrýval jeho skutečnou polohu, která pak byla objevena jinými prostředky. Galaktický střed je vidět nahoře jako nejtlustší část disku. Difuzní zář přichází z miliard starších, slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší jak prach nebo kterákoliv z mlhovin. Jednou ze zvlášť fotogenických oblastí je mlhovina Dýmka, která je vidět nad středem Galaxie. Temný prach ale není temná hmota, která naší Galaxii dominuje. Tato temná hmota se nachází v dosud neznámé formě.

Štítky: Prach, Hvězdy, Milky Way Galaxy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »