Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naše Galaxie ve hvězdách, plynu a prachu

Uznání a copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Disk naší Galaxie Mléčná dráhy je domovem horkých mlhovin, studeného prachu a miliard hvězd. Červené mlhoviny, které jsou vidět nahoře na snímku se zlepšeným kontrastem, jsou především emisní mlhoviny, zářící mračna vodíku zahřívaného okolními jasnými mladými hvězdami. Modré mlhoviny jsou především mlhoviny reflekční, mračna plynu a jemného prachu, které odrážejí světlo okolních jasných hvězd. Možná, že ale nejvýraznější jsou oblasti temnoty jako je třeba mlhovina Dýmka, která je vidět na obrázku vlevo nahoře. Jsou to oblasti hustého prachu, které často obsahují poměrně chladná mračna molekulárního plynu. Plyn je tak hojný, že ve viditelném světle zakrývá i střed Galaxie a až do objevu počátkem minulého století ukrýval jeho skutečnou polohu. Difuzní záře pochází od miliard starších, slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší než kterákoliv mlhovina. Většina hmoty naší Galaxie se nachází v doposud neznámém formě.

Štítky: Prach, Mléčná dráha, Plyn


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »