Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naše Galaxie ve hvězdách, plynu a prachu

Uznání a copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Disk naší Galaxie Mléčná dráhy je domovem horkých mlhovin, studeného prachu a miliard hvězd. Červené mlhoviny, které jsou vidět nahoře na snímku se zlepšeným kontrastem, jsou především emisní mlhoviny, zářící mračna vodíku zahřívaného okolními jasnými mladými hvězdami. Modré mlhoviny jsou především mlhoviny reflekční, mračna plynu a jemného prachu, které odrážejí světlo okolních jasných hvězd. Možná, že ale nejvýraznější jsou oblasti temnoty jako je třeba mlhovina Dýmka, která je vidět na obrázku vlevo nahoře. Jsou to oblasti hustého prachu, které často obsahují poměrně chladná mračna molekulárního plynu. Plyn je tak hojný, že ve viditelném světle zakrývá i střed Galaxie a až do objevu počátkem minulého století ukrýval jeho skutečnou polohu. Difuzní záře pochází od miliard starších, slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší než kterákoliv mlhovina. Většina hmoty naší Galaxie se nachází v doposud neznámém formě.

Štítky: Prach, Mléčná dráha, Plyn


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »