Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naše Galaxie ve hvězdách, plynu a prachu

Uznání a copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Disk naší Galaxie Mléčná dráhy je domovem horkých mlhovin, studeného prachu a miliard hvězd. Červené mlhoviny, které jsou vidět nahoře na snímku se zlepšeným kontrastem, jsou především emisní mlhoviny, zářící mračna vodíku zahřívaného okolními jasnými mladými hvězdami. Modré mlhoviny jsou především mlhoviny reflekční, mračna plynu a jemného prachu, které odrážejí světlo okolních jasných hvězd. Možná, že ale nejvýraznější jsou oblasti temnoty jako je třeba mlhovina Dýmka, která je vidět na obrázku vlevo nahoře. Jsou to oblasti hustého prachu, které často obsahují poměrně chladná mračna molekulárního plynu. Plyn je tak hojný, že ve viditelném světle zakrývá i střed Galaxie a až do objevu počátkem minulého století ukrýval jeho skutečnou polohu. Difuzní záře pochází od miliard starších, slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší než kterákoliv mlhovina. Většina hmoty naší Galaxie se nachází v doposud neznámém formě.

Štítky: Prach, Mléčná dráha, Plyn


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »