Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad pohořím Chugach

Uznání a copyright: Calvin Hall (Alaska Aurora)

Polární záře mohou poskytnout jedinečný pohled. Nahoře vyfotografované zelené prameny polární záře pomáhají Měsíci osvětlovat klidné jezero Portage Lake a zasněžené pohoří Chugach nedaleko Anchorage na Aljašce v USA. I když se na první pohled může zdát, že polární záře také ozařují měsíčním světlem zalité mraky, tak pouze přidávají světlo obloze a nebrání v pohledu na hvězdy v pozadí. Polární záře, kterým se na severní polokouli se také říká severní světla jsou způsobovány nabitými částicemi, které proudí ze Slunce a vstupují do zemské atmosféry. Při pohledu z vesmíru je vidět, že polární záře září také v rentgenovém světle. Předpověditelné polární záře nastávají nejspíše několik dní po spatření silných magnetických událostí na Slunci.

Štítky: Hory, Polární záře, Lake


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »