Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

The Galactic Center Radio Arc

Credit: Farhad Yusef-Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

What causes this unusual structure near the center of our Galaxy? The long parallel rays slanting across the top of the above radio image are known collectively as the Galactic Center Radio Arc and jut straight out from the Galactic plane. The Radio Arc is connected to the Galactic center by strange curving filaments known as the Arches. The bright radio structure at the bottom right likely surrounds a black hole at the Galactic center and is known as Sagittarius A*. One origin hypothesis holds that the Radio Arc and the Arches have their geometry because they contain hot plasma flowing along lines of constant magnetic field. Recent images from the Chandra X-ray Observatory appear to show this plasma colliding with a nearby cloud of cold gas.

Štítky: Galaktický střed, Radio arc, Sag A


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »