Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyg X-1: Může se černá díra vytvořit ve tmě?

Uznání: I. F. Mirabel and I. Rodrigues (IAFE, SAp/CEA)

The formation of a black hole from the collapsing core of a massive star is thought to be heralded by a spectacular supernova explosion. Such an extremely energetic collapse is also a leading explanation for the mysterious cosmic gamma-ray bursts. But researchers now suggest that the Milky Way's most famous black hole, Cygnus X-1, was born when a massive star collapsed -- without any supernova explosion at all. Their dynamical evidence is summarized in this color image of a gorgeous region in Cygnus, showing Cyg X-1 and a cluster of massive stars (yellow circles) known as Cygnus OB3. Arrows compare the measured direction and speed of Cyg X-1 and the average direction and speed of the massive stars of Cyg OB3. The similar motions indicate that Cyg X-1's progenitor star was itself a cluster member and that its path was not altered at all when it became a black hole. In contrast, if Cyg X-1 were born in a violent supernova it would have likely received a fierce kick, changing its course. If not a supernova, could the formation of the Cyg X-1 black hole have produced a dark gamma-ray burst in the Milky Way?

Štítky: Supernova, Černá díra, Gama vzplanutí, Cyg x-1, Cyg ob3


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »