Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Voda na Marsu

Uznání a copyright: Ellen Roper (GCC)

Můžete prosím pomoci s objevením vody na Marsu? Nalezení vody v různých oblastech na Marsu má důsledky pro pochopení jeho složité geologické historie, pro možnou existenci života v minulosti a pro živobytí potenciálních budoucích astronautů. Fotografie povrchu rudé planety již pořídila spousta vesmírných výprav a některé z nich možná zobrazují náznaky vody na Marsu, které nebyly povšimnuty. Podrobnou prohlídkou snímků, provázenou zvědavostí a uplatňováním vědeckých principů, aplikováním znalostí útvarů na marťanském povrchu a uplatňováním principů planetární geologie lze takové náznaky objasnit. Mezitím vám přejí veselého apríla redaktoři APODu!

Štítky: April Fools, Water on mars


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »