Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Voda na Marsu

Uznání a copyright: Ellen Roper (GCC)

Můžete prosím pomoci s objevením vody na Marsu? Nalezení vody v různých oblastech na Marsu má důsledky pro pochopení jeho složité geologické historie, pro možnou existenci života v minulosti a pro živobytí potenciálních budoucích astronautů. Fotografie povrchu rudé planety již pořídila spousta vesmírných výprav a některé z nich možná zobrazují náznaky vody na Marsu, které nebyly povšimnuty. Podrobnou prohlídkou snímků, provázenou zvědavostí a uplatňováním vědeckých principů, aplikováním znalostí útvarů na marťanském povrchu a uplatňováním principů planetární geologie lze takové náznaky objasnit. Mezitím vám přejí veselého apríla redaktoři APODu!

Štítky: April Fools, Water on mars


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »