Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v gama paprscích

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Ta pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní planeta Země, tak jak je vidět v gama záření, nejenergetičtější formě světla. Gama paprsky použité pro konstrukci tohoto pohledu obsahují energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV), zatímco typický foton viditelného světla má sotva dva elektronvolty (eV). Zemská gama zář je velice slabá a tak byl tento obraz vytvořen kombinací údajů za sedm let expozice během života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek ukazuje Zemi nejjasnější na okraji a nejtmavší ve středu, což naznačuje, že gama paprsky pocházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky jsou vytvářeny při interakci atmosféry s vysokoenergetickým kosmickým zářením z vesmíru a atmosféra tak chrání zemský povrch před ničivou radiací. Astronomové potřebují dobře porozumět zemské gama záři, jelikož ta interferuje s pozorováními kosmických zdrojů záření gama jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »