Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v gama paprscích

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Ta pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní planeta Země, tak jak je vidět v gama záření, nejenergetičtější formě světla. Gama paprsky použité pro konstrukci tohoto pohledu obsahují energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV), zatímco typický foton viditelného světla má sotva dva elektronvolty (eV). Zemská gama zář je velice slabá a tak byl tento obraz vytvořen kombinací údajů za sedm let expozice během života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek ukazuje Zemi nejjasnější na okraji a nejtmavší ve středu, což naznačuje, že gama paprsky pocházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky jsou vytvářeny při interakci atmosféry s vysokoenergetickým kosmickým zářením z vesmíru a atmosféra tak chrání zemský povrch před ničivou radiací. Astronomové potřebují dobře porozumět zemské gama záři, jelikož ta interferuje s pozorováními kosmických zdrojů záření gama jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »