Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v gama paprscích

Uznání: Dirk Petry (GLAST Science Support Center), EUD, EGRET, NASA

Ta pixelovitá planeta nahoře je ve skutečnosti naše vlastní planeta Země, tak jak je vidět v gama záření, nejenergetičtější formě světla. Gama paprsky použité pro konstrukci tohoto pohledu obsahují energii přes 35 miliónů elektronvoltů (MeV), zatímco typický foton viditelného světla má sotva dva elektronvolty (eV). Zemská gama zář je velice slabá a tak byl tento obraz vytvořen kombinací údajů za sedm let expozice během života Comptonovy gama observatoře, která pracovala na oběžné dráze Země od roku 1991 do roku 2000. Obrázek ukazuje Zemi nejjasnější na okraji a nejtmavší ve středu, což naznačuje, že gama paprsky pocházejí z vysoké atmosféry Země. Gama paprsky jsou vytvářeny při interakci atmosféry s vysokoenergetickým kosmickým zářením z vesmíru a atmosféra tak chrání zemský povrch před ničivou radiací. Astronomové potřebují dobře porozumět zemské gama záři, jelikož ta interferuje s pozorováními kosmických zdrojů záření gama jako jsou pulsary, zbytky supernov a vzdálené aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami.

Štítky: Gama záření, Země, Compton gamma ray observatory, Egret


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »