Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrasvítivé rentgenové zdroje(ULX) v M74

Uznání: X-ray; J. Liu (U.Mich.) et al., CXC, NASA - Optical; T. Boroson (NOAO), AURA, NOAO, NSF

V optickém vzhledu je M74 téměř dokonalou, zepředu viděnou spirální galaxií, která se nachází ve vzdálenosti asi 30 miliónů světelných let v souhvězdí Ryb (Pisces). Červené skvrnky, které jsou vidět na tomto kompozitním obrázku, jsou ultrasvítivé rentgenové zdroje (ultraluminous x-ray sources - ULXs), které zmapovala rentgenová observatoř Chandra. ULX se tak nazývají proto, protože opravdu vyzařují 10 krát až 1000 krát více rentgenové energie jak "obyčejné" rentgenové dvojhvězdy, které hostí neutronovou hvězdu nebo hmotu hvězdy v černé díře. Ukazuje se, že při pozorování těchto ULX zdrojů se mění jejich rentgenová jasnost s periodou asi 2 hodin, takže astronomové z toho vyvozují, že ULX zdroje by mohly být černými děrami o střední hmotnosti, tedy černými děrami s hmotou zhruba 10 000 krát větší jak Slunce, ale pořád mnohem menší jak černé díry s hmotností miliónů sluncí, které se ukrývají v centrech velkých spirálních galaxií. Jak se zde tyto střední černé díry octly? Jeden ze zajímavých návrhů je, že se jedná pozůstatky jader menších galaxií, které se se spirální galaxií M74 sloučily.

Štítky: Spirální galaxie, Rentgenový, Černá díra, M74


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »