Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrasvítivé rentgenové zdroje(ULX) v M74

Uznání: X-ray; J. Liu (U.Mich.) et al., CXC, NASA - Optical; T. Boroson (NOAO), AURA, NOAO, NSF

V optickém vzhledu je M74 téměř dokonalou, zepředu viděnou spirální galaxií, která se nachází ve vzdálenosti asi 30 miliónů světelných let v souhvězdí Ryb (Pisces). Červené skvrnky, které jsou vidět na tomto kompozitním obrázku, jsou ultrasvítivé rentgenové zdroje (ultraluminous x-ray sources - ULXs), které zmapovala rentgenová observatoř Chandra. ULX se tak nazývají proto, protože opravdu vyzařují 10 krát až 1000 krát více rentgenové energie jak "obyčejné" rentgenové dvojhvězdy, které hostí neutronovou hvězdu nebo hmotu hvězdy v černé díře. Ukazuje se, že při pozorování těchto ULX zdrojů se mění jejich rentgenová jasnost s periodou asi 2 hodin, takže astronomové z toho vyvozují, že ULX zdroje by mohly být černými děrami o střední hmotnosti, tedy černými děrami s hmotou zhruba 10 000 krát větší jak Slunce, ale pořád mnohem menší jak černé díry s hmotností miliónů sluncí, které se ukrývají v centrech velkých spirálních galaxií. Jak se zde tyto střední černé díry octly? Jeden ze zajímavých návrhů je, že se jedná pozůstatky jader menších galaxií, které se se spirální galaxií M74 sloučily.

Štítky: Spirální galaxie, Rentgenový, Černá díra, M74


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »