Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrasvítivé rentgenové zdroje(ULX) v M74

Uznání: X-ray; J. Liu (U.Mich.) et al., CXC, NASA - Optical; T. Boroson (NOAO), AURA, NOAO, NSF

V optickém vzhledu je M74 téměř dokonalou, zepředu viděnou spirální galaxií, která se nachází ve vzdálenosti asi 30 miliónů světelných let v souhvězdí Ryb (Pisces). Červené skvrnky, které jsou vidět na tomto kompozitním obrázku, jsou ultrasvítivé rentgenové zdroje (ultraluminous x-ray sources - ULXs), které zmapovala rentgenová observatoř Chandra. ULX se tak nazývají proto, protože opravdu vyzařují 10 krát až 1000 krát více rentgenové energie jak "obyčejné" rentgenové dvojhvězdy, které hostí neutronovou hvězdu nebo hmotu hvězdy v černé díře. Ukazuje se, že při pozorování těchto ULX zdrojů se mění jejich rentgenová jasnost s periodou asi 2 hodin, takže astronomové z toho vyvozují, že ULX zdroje by mohly být černými děrami o střední hmotnosti, tedy černými děrami s hmotou zhruba 10 000 krát větší jak Slunce, ale pořád mnohem menší jak černé díry s hmotností miliónů sluncí, které se ukrývají v centrech velkých spirálních galaxií. Jak se zde tyto střední černé díry octly? Jeden ze zajímavých návrhů je, že se jedná pozůstatky jader menších galaxií, které se se spirální galaxií M74 sloučily.

Štítky: Spirální galaxie, Rentgenový, Černá díra, M74


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »