Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Titanu a Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jaké by to bylo, vidět na obloze více měsíců? Taková obloha je nad Saturnem. Pokud se měsíce jeví blízko sebe, tak ukazují podobné fáze. Minulý měsíc zachytila automatická kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, pohled na dva nejslavnější měsíce Saturna ve fázi srpku. Titan vlevo dole je jedním z největších měsíců ve sluneční soustavě a je ustavičně zahalen mraky. Na Titanu nedávno přistála sonda Huygens a lidstvu tak zprostředkovala první pohled na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo nahoře má menší jak čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Přesto, že se Dione jeví menší, tak v okamžiku pořízení snímku nahoře byl jenom v poloviční vzdálenosti k Titanu.

Štítky: Cassini, Titan, Dione


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »