Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Titanu a Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jaké by to bylo, vidět na obloze více měsíců? Taková obloha je nad Saturnem. Pokud se měsíce jeví blízko sebe, tak ukazují podobné fáze. Minulý měsíc zachytila automatická kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, pohled na dva nejslavnější měsíce Saturna ve fázi srpku. Titan vlevo dole je jedním z největších měsíců ve sluneční soustavě a je ustavičně zahalen mraky. Na Titanu nedávno přistála sonda Huygens a lidstvu tak zprostředkovala první pohled na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo nahoře má menší jak čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Přesto, že se Dione jeví menší, tak v okamžiku pořízení snímku nahoře byl jenom v poloviční vzdálenosti k Titanu.

Štítky: Cassini, Titan, Dione


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »