Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Titanu a Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jaké by to bylo, vidět na obloze více měsíců? Taková obloha je nad Saturnem. Pokud se měsíce jeví blízko sebe, tak ukazují podobné fáze. Minulý měsíc zachytila automatická kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, pohled na dva nejslavnější měsíce Saturna ve fázi srpku. Titan vlevo dole je jedním z největších měsíců ve sluneční soustavě a je ustavičně zahalen mraky. Na Titanu nedávno přistála sonda Huygens a lidstvu tak zprostředkovala první pohled na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo nahoře má menší jak čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Přesto, že se Dione jeví menší, tak v okamžiku pořízení snímku nahoře byl jenom v poloviční vzdálenosti k Titanu.

Štítky: Cassini, Titan, Dione


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »