Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Udice ve vesmíru

Uznání: TSS-1, STS-46 Crew, NASA

Jedna z největších nepotvrzených vesmírných legend je udice (tether). Udice z dlouhých pramenů materiálu poskytují příslib stabilizace družic, výroby elektřiny i snadné dopravy. Možná nejextrémnější vizí vesmírné udice je kosmický výtah, který zpopularizoval Arthur C. Clarke, kde na zemi ukotvená udice sahá až na geosynchronní dráhu. Jedním problémem je pevnost, neboť je obtížné vyrobit dlouhou udici, která by byla užitečná a přitom by nepraskla. NASA a nadace SpaceWard Foundation vypsaly soutěž století o udici (Centennial Tether Challenge), kde slibují finanční odměnu za nejlepší kosmickou udici, která přesáhne minimální standard, aby pomohly uvědomit si úžasný potenciál vesmírných udic. Snímek nahoře zachycuje vypouštění udicového satelitního systému TSS-1 (Tethered Satellite System 1) z raketoplánu Atlantis v roce 1992. Podobně jako u ostatních zkoušených udic, TSS-1 nedosáhl slibovaných parametrů, i když poskytnul hodnotné údaje.

Štítky: Space, Tether, Challenge


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »