Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Udice ve vesmíru

Uznání: TSS-1, STS-46 Crew, NASA

Jedna z největších nepotvrzených vesmírných legend je udice (tether). Udice z dlouhých pramenů materiálu poskytují příslib stabilizace družic, výroby elektřiny i snadné dopravy. Možná nejextrémnější vizí vesmírné udice je kosmický výtah, který zpopularizoval Arthur C. Clarke, kde na zemi ukotvená udice sahá až na geosynchronní dráhu. Jedním problémem je pevnost, neboť je obtížné vyrobit dlouhou udici, která by byla užitečná a přitom by nepraskla. NASA a nadace SpaceWard Foundation vypsaly soutěž století o udici (Centennial Tether Challenge), kde slibují finanční odměnu za nejlepší kosmickou udici, která přesáhne minimální standard, aby pomohly uvědomit si úžasný potenciál vesmírných udic. Snímek nahoře zachycuje vypouštění udicového satelitního systému TSS-1 (Tethered Satellite System 1) z raketoplánu Atlantis v roce 1992. Podobně jako u ostatních zkoušených udic, TSS-1 nedosáhl slibovaných parametrů, i když poskytnul hodnotné údaje.

Štítky: Space, Tether, Challenge


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »