Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc s divnými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co leží na dně podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. Odpovídat pomáhá kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna a minulý týden zase prolétla kolem tohoto měsíce s houbovitou strukturou a pořídila snímek nevídané podrobnosti. Ten snímek ve falešných barvách je vidět nahoře a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a vůbec s divným povrchem. Mírné barevné rozdíly nejspíše ukazují rozdíly v povrchovém složení. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého tmavého materiálu. Prohlídka snímku ukazuje jasné útvary, což naznačuje, že tmavý materiál by mohl na některých místech tlustý jen desítky metrů. Hyperion má asi 250 kilometrů, chaoticky se otáčí a má hustotu tak nízkou, že v něm může být rozsáhlá soustava dutin.

Štítky: Saturn, Krátery, Hyperion


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »