Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion: Měsíc s divnými krátery

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co leží na dně podivných kráterů na Hyperionu? Nikdo neví. Odpovídat pomáhá kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna a minulý týden zase prolétla kolem tohoto měsíce s houbovitou strukturou a pořídila snímek nevídané podrobnosti. Ten snímek ve falešných barvách je vidět nahoře a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a vůbec s divným povrchem. Mírné barevné rozdíly nejspíše ukazují rozdíly v povrchovém složení. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého tmavého materiálu. Prohlídka snímku ukazuje jasné útvary, což naznačuje, že tmavý materiál by mohl na některých místech tlustý jen desítky metrů. Hyperion má asi 250 kilometrů, chaoticky se otáčí a má hustotu tak nízkou, že v něm může být rozsáhlá soustava dutin.

Štítky: Saturn, Krátery, Hyperion


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »