Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magma bublající z Etny

Uznání a copyright: Marco Fulle (Stromboli online)

V červnu 2001 spektakulárním způsobem vybuchla Etna. Na snímku nahoře je fotografie sopky jak vyvrhuje bubliny horkého magmatu, z nichž některé mají víc jak jeden metr. Jedním z důvodů, proč planetární geologové studují pozemskou Etnu je to, že se zřejmě podobá sopkám na Marsu. Čedičový vulkán Etna se skládá z materiálu podobného Marsu a vytváří podobné lávové kanály. Etna se nachází v Itálii, na Sicílii, a nejenom že je jednou z nejaktivnějších sopek na Zemi, ale je také jednou z největších, ve své základně měří přes 50 kilometrů a zvedá se do výše 3 kilometry.

Štítky: Erupce, Mt. Etna, Lava bubbles


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »