Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magma bublající z Etny

Uznání a copyright: Marco Fulle (Stromboli online)

V červnu 2001 spektakulárním způsobem vybuchla Etna. Na snímku nahoře je fotografie sopky jak vyvrhuje bubliny horkého magmatu, z nichž některé mají víc jak jeden metr. Jedním z důvodů, proč planetární geologové studují pozemskou Etnu je to, že se zřejmě podobá sopkám na Marsu. Čedičový vulkán Etna se skládá z materiálu podobného Marsu a vytváří podobné lávové kanály. Etna se nachází v Itálii, na Sicílii, a nejenom že je jednou z nejaktivnějších sopek na Zemi, ale je také jednou z největších, ve své základně měří přes 50 kilometrů a zvedá se do výše 3 kilometry.

Štítky: Erupce, Mt. Etna, Lava bubbles


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »