Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magma bublající z Etny

Uznání a copyright: Marco Fulle (Stromboli online)

V červnu 2001 spektakulárním způsobem vybuchla Etna. Na snímku nahoře je fotografie sopky jak vyvrhuje bubliny horkého magmatu, z nichž některé mají víc jak jeden metr. Jedním z důvodů, proč planetární geologové studují pozemskou Etnu je to, že se zřejmě podobá sopkám na Marsu. Čedičový vulkán Etna se skládá z materiálu podobného Marsu a vytváří podobné lávové kanály. Etna se nachází v Itálii, na Sicílii, a nejenom že je jednou z nejaktivnějších sopek na Zemi, ale je také jednou z největších, ve své základně měří přes 50 kilometrů a zvedá se do výše 3 kilometry.

Štítky: Erupce, Mt. Etna, Lava bubbles


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »