Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 613: Spirála prachu a plynu

Uznání: M. Neeser (Univ.-Sternwarte München), P. Barthel (Kapteyn Astron. Institute), H. Heyer, H. Boffin (ESO), ESO

Když se nad observatoří Paranal v Chile začalo rozednívat, tak astronomové Mark Neeser a Peter Barthel museli přerušit svoje pátrání po slabých, miliardy světelných let vzdálených kvasarech. A tak na chvilku využili Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře, aby si užili krásu okolního vesmíru. Jedním z výsledků byl tento skvělý pohled na krásnou spirální galaxii s příčkou NGC 613, vzdálenou asi 65 miliónů světelných let v jižním souhvězdí Sochaře (Sculptor). NGC 613 má přes 100 tisíc světelných let a zdá se, že má spirální ramena víc než je obvyklé protkána mračny prachu a jasnými hvězdami, které vznikají ve hvězdotvorných oblastech na koncích dominantní centrální příčky. Rádiová emise naznačuje přítomnost hmotné černé díry ve středu NGC 613.

Štítky: Star-formation, Prach, Spirální galaxie, Ngc613


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »