Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 613: Spirála prachu a plynu

Uznání: M. Neeser (Univ.-Sternwarte München), P. Barthel (Kapteyn Astron. Institute), H. Heyer, H. Boffin (ESO), ESO

Když se nad observatoří Paranal v Chile začalo rozednívat, tak astronomové Mark Neeser a Peter Barthel museli přerušit svoje pátrání po slabých, miliardy světelných let vzdálených kvasarech. A tak na chvilku využili Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře, aby si užili krásu okolního vesmíru. Jedním z výsledků byl tento skvělý pohled na krásnou spirální galaxii s příčkou NGC 613, vzdálenou asi 65 miliónů světelných let v jižním souhvězdí Sochaře (Sculptor). NGC 613 má přes 100 tisíc světelných let a zdá se, že má spirální ramena víc než je obvyklé protkána mračny prachu a jasnými hvězdami, které vznikají ve hvězdotvorných oblastech na koncích dominantní centrální příčky. Rádiová emise naznačuje přítomnost hmotné černé díry ve středu NGC 613.

Štítky: Star-formation, Prach, Spirální galaxie, Ngc613


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »