Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad Paranal

Uznání a copyright: Stephane Guisard

Součástí tohoto pohledu na západ za observatoří Paranal jsou velmi jasné planety a velmi velké dalekohledy. Čtyři mohutné, 8,2 metrové jednotky dalekohledů se nacházejí na vrcholu hory Cerro Paranal, vysoké 2600 metrů, v suché poušti Atacama v severní Chile. Jednotlivé jednotky dalekohledů se nazývají Antu, Kueyen, Melipal a Yepun a lze používat jednak odděleně a jednak v kombinaci. Dohromady se jim přiléhavě říká Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře. Velmi jasné planety na pozdní červnové západní večerní obloze jsou Venuše (poblíž středu), spolu s Merkurem (pod ní) a Saturnem (vlevo).

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, VLT, Planetary conjunction, Paranal observatory


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »