Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad Paranal

Uznání a copyright: Stephane Guisard

Součástí tohoto pohledu na západ za observatoří Paranal jsou velmi jasné planety a velmi velké dalekohledy. Čtyři mohutné, 8,2 metrové jednotky dalekohledů se nacházejí na vrcholu hory Cerro Paranal, vysoké 2600 metrů, v suché poušti Atacama v severní Chile. Jednotlivé jednotky dalekohledů se nazývají Antu, Kueyen, Melipal a Yepun a lze používat jednak odděleně a jednak v kombinaci. Dohromady se jim přiléhavě říká Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře. Velmi jasné planety na pozdní červnové západní večerní obloze jsou Venuše (poblíž středu), spolu s Merkurem (pod ní) a Saturnem (vlevo).

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, VLT, Planetary conjunction, Paranal observatory


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »