Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice z oběžné dráhy

Uznání: STS-114 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) je vůbec největším lidmi vytvořeným objektem na oběžné dráze kolem Země. Koncem minulého měsíce a začátkem tohoto měsíce stanici navštívil a dozásobil raketoplán Discovery. Stanici nyní provozuje posádka Expedice 11, kterou tvoří ruský a americký kosmonaut. Tento skvělý pohled na obíhající kosmické město zachytila Discovery po svém odpojení od stanice. Mezi viditelné komponenty patří moduly, nosníky a rozevírací sluneční panely, které zachytávají sluneční světlo a mění ho na tak potřebou elektřinu.

Štítky: Kosmická stanice, Shuttle, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »