Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Stefan Seip

Kde se objeví příští Perseida? Nadšení pozorovatelé, kteří venku vyčkávali na roj Perseid, který dosáhl v minulých dnech vrcholu, měli typicky tuto otázku na jazyku. Film nahoře, kde byla časová osa digitálně změněna, zachycuje část tohoto tajemství. Ve filmu bylo v noci z 12. na 13. srpna doposud identifikováno osm meteorů, z nichž sedm jsou Perseidy. Dokážete identikovat meteor, který není Perseidou? Jelikož se zdá, že všechny Perseidy vylétají ze souhvězdí Persea (Perseus), tak ne-Perseida je ten meteor, který prolétá jiným směrem. První zprávy říkají, že letošní Perseidy byly naneštěstí dost rozčarováním. Digitální mozaika nahoře byla pořízena v Alsace ve Francii s fotogenickým pásem naší Mléčné dráhy daleko v pozadí.

Štítky: Meteorický roj Perseid, Milky Way Galaxy, Animated gif


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »