Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Stefan Seip

Kde se objeví příští Perseida? Nadšení pozorovatelé, kteří venku vyčkávali na roj Perseid, který dosáhl v minulých dnech vrcholu, měli typicky tuto otázku na jazyku. Film nahoře, kde byla časová osa digitálně změněna, zachycuje část tohoto tajemství. Ve filmu bylo v noci z 12. na 13. srpna doposud identifikováno osm meteorů, z nichž sedm jsou Perseidy. Dokážete identikovat meteor, který není Perseidou? Jelikož se zdá, že všechny Perseidy vylétají ze souhvězdí Persea (Perseus), tak ne-Perseida je ten meteor, který prolétá jiným směrem. První zprávy říkají, že letošní Perseidy byly naneštěstí dost rozčarováním. Digitální mozaika nahoře byla pořízena v Alsace ve Francii s fotogenickým pásem naší Mléčné dráhy daleko v pozadí.

Štítky: Meteorický roj Perseid, Milky Way Galaxy, Animated gif


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

Canon EOS 50D, Canon EF 135/2.0L USM, 7x5sec., f/2.8, ISO 800. Foceno z rozhledny na Boubíně 10.7.2020 v 02:05

Další informace »