Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zahřívání koronálních smyček

Uznání: M. Aschwanden et al. (LMSAL), TRACE, NASA

Proč je korona kolem Slunce tak horká? Slabou a nejasnou sluneční koronu, která se prostírá nad fotosférou neboli viditelným povrchem Slunce, nelze z povrchu Země snadno uvidět, ale je změřeno, že má stokrát vyšší teplotu jak samotná fotosféra. Astronomové dlouho hledali zdroj zahřívání korony v magnetickým polích, které zvedají montrózní smyčky slunečního plazmatu nad fotosféru. Podrobná pozorování koronálních smyček z družice TRACE míří přesněji k neidentifikovanému zdroji energie. Tento a další snímek z TRACE v exrémním ultrafialovém světle ukazuje, že k významnému zahřívání dochází nízko v koroně, poblíž základny smyček, když se objevují a navrací se zpět do slunečního povrchu. Tento skvělý snímek z TRACE ukazuje svazky majestátních, horkých koronálních smyček, které mají 30 i více násobný průměr planety Země.

Štítky: Slunce, Coronal loops, TRACE


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »