Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SNR 0103 72.6: Přísun kyslíku

Uznání: S.Park, D. Burrows (PSU) et al., Chandra Observatory, NASA

Výbuch supernovy, nevyhnutelný a okázalý zánik hmotné hvězdy, vrhá zpátky do prostoru trosky obohacené těžkými prvky, které vznikly v jejím hvězdném jádru. Tyto prvky budoucích hvězd a planet jsou také nezbytné pro život. Na rentgenovém snímku ve falešných barvách je právě zde vidět, že zbytek supernovy SNR 0103-72.6 je právě takovým rozpínajícím se mračnem trosek v sousední galaxii Malý Magelanův mrak. Ze změřené velikosti vnějšího expandujícího prstence rázem zahřátého plynu - kolem 150 světelných let - se dá soudit, že původní exploze supernovy dosáhla Zemi asi před 10 000 lety. Doposud byly už identifikovány stovky zbytků supernov, které se považují za jakési astronomické laboratoře pro studium cyklu syntézy a obohacení prvky, ale rentgenové údaje také ukazují, že horký plyn ve středu zbytku této supernovy je výjmečně bohatý na neon a kyslík.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky, Nucleosynthesis, Small magellanic cloud


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »