Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film o bolidu

Uznání a copyright: D. Polishook, N. Brosch, & I. Manulis (Tel-Aviv U., Wise Obs.), and Spacegaurd Israel

Běžte dnes v noci ven a uvidíte nebeskou světelnou podívanou, čím později, tím lépe. Dnes v noci vrcholí měsíc dlouhý meteorický roj Perseid. Přestože jsou Perseidy v tuto dobu vidět každý rok, tak se dá čekat, že se budou tento rok jevit zvlášť aktivní, jelikož při jejich vrcholu nebude svítit Měsíc. Dnes v noci zapadne sotva začínající měsíc jen několik hodin po Slunci a zanechá tak bezměsíčnou a temnou oblohu. Po celou noc se budou po celé obloze objevovat meteory vylétající ze souhvězdí Persea. Frekvence meteorů a bolidů není s jistotou známá, ale očekává se až jeden záblesk meteoru za minutu. Šťastní pozorovatelé oblohy se budou možná těšit i z jasných bolidů jako je ten nahoře. Bolid byl digitálně zaznamenán nad observatoří Wise při roji Leonid v roce 2001. Meteorický roj nepředstavuje žádné nebezpečí, jelikož jen několik zářivých kousků o velikosti zrnek písku, pokud vůbec, doletí až na zem.

Štítky: Ic1805, Heart nebula, Soul Nebula, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »