Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film o bolidu

Uznání a copyright: D. Polishook, N. Brosch, & I. Manulis (Tel-Aviv U., Wise Obs.), and Spacegaurd Israel

Běžte dnes v noci ven a uvidíte nebeskou světelnou podívanou, čím později, tím lépe. Dnes v noci vrcholí měsíc dlouhý meteorický roj Perseid. Přestože jsou Perseidy v tuto dobu vidět každý rok, tak se dá čekat, že se budou tento rok jevit zvlášť aktivní, jelikož při jejich vrcholu nebude svítit Měsíc. Dnes v noci zapadne sotva začínající měsíc jen několik hodin po Slunci a zanechá tak bezměsíčnou a temnou oblohu. Po celou noc se budou po celé obloze objevovat meteory vylétající ze souhvězdí Persea. Frekvence meteorů a bolidů není s jistotou známá, ale očekává se až jeden záblesk meteoru za minutu. Šťastní pozorovatelé oblohy se budou možná těšit i z jasných bolidů jako je ten nahoře. Bolid byl digitálně zaznamenán nad observatoří Wise při roji Leonid v roce 2001. Meteorický roj nepředstavuje žádné nebezpečí, jelikož jen několik zářivých kousků o velikosti zrnek písku, pokud vůbec, doletí až na zem.

Štítky: Ic1805, Heart nebula, Soul Nebula, Animated gif


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »