Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film o bolidu

Uznání a copyright: D. Polishook, N. Brosch, & I. Manulis (Tel-Aviv U., Wise Obs.), and Spacegaurd Israel

Běžte dnes v noci ven a uvidíte nebeskou světelnou podívanou, čím později, tím lépe. Dnes v noci vrcholí měsíc dlouhý meteorický roj Perseid. Přestože jsou Perseidy v tuto dobu vidět každý rok, tak se dá čekat, že se budou tento rok jevit zvlášť aktivní, jelikož při jejich vrcholu nebude svítit Měsíc. Dnes v noci zapadne sotva začínající měsíc jen několik hodin po Slunci a zanechá tak bezměsíčnou a temnou oblohu. Po celou noc se budou po celé obloze objevovat meteory vylétající ze souhvězdí Persea. Frekvence meteorů a bolidů není s jistotou známá, ale očekává se až jeden záblesk meteoru za minutu. Šťastní pozorovatelé oblohy se budou možná těšit i z jasných bolidů jako je ten nahoře. Bolid byl digitálně zaznamenán nad observatoří Wise při roji Leonid v roce 2001. Meteorický roj nepředstavuje žádné nebezpečí, jelikož jen několik zářivých kousků o velikosti zrnek písku, pokud vůbec, doletí až na zem.

Štítky: Ic1805, Heart nebula, Soul Nebula, Animated gif


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »