Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film o bolidu

Uznání a copyright: D. Polishook, N. Brosch, & I. Manulis (Tel-Aviv U., Wise Obs.), and Spacegaurd Israel

Běžte dnes v noci ven a uvidíte nebeskou světelnou podívanou, čím později, tím lépe. Dnes v noci vrcholí měsíc dlouhý meteorický roj Perseid. Přestože jsou Perseidy v tuto dobu vidět každý rok, tak se dá čekat, že se budou tento rok jevit zvlášť aktivní, jelikož při jejich vrcholu nebude svítit Měsíc. Dnes v noci zapadne sotva začínající měsíc jen několik hodin po Slunci a zanechá tak bezměsíčnou a temnou oblohu. Po celou noc se budou po celé obloze objevovat meteory vylétající ze souhvězdí Persea. Frekvence meteorů a bolidů není s jistotou známá, ale očekává se až jeden záblesk meteoru za minutu. Šťastní pozorovatelé oblohy se budou možná těšit i z jasných bolidů jako je ten nahoře. Bolid byl digitálně zaznamenán nad observatoří Wise při roji Leonid v roce 2001. Meteorický roj nepředstavuje žádné nebezpečí, jelikož jen několik zářivých kousků o velikosti zrnek písku, pokud vůbec, doletí až na zem.

Štítky: Ic1805, Heart nebula, Soul Nebula, Animated gif


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »