Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filamenty nad Sluncem

Uznání a copyright: Greg Piepol (sungazer.net)

Minulý týden překřížily část Slunce dva neobvykle dlouhé filamenty. Filamenty jsou poměrně cladné a tmavé výrony sluneční plasmy držené magnetickým polem Slunce, ale jsou vidět proti slunečnímu disku. Filamenty typicky trvají několik týdnů, než spadnou zpátky. Na obrázku nahoře jsou vidět dva filamenty na pravé straně Slunce. Délka jednoho z filamentů odpovídá dvaceti dvěma Zemím. Také jsou vidět jasné horké oblasti zvané plages a koberec stovek granulí, které vytvářejí sluneční texturu. Snímek nahoře pořídil minulý týden malý dalekohled ve velice specifické barvě světla, které vyzařuje vodík.

Štítky: Slunce, Filamenty


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »