Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný pruh vyfotografovaný v Austrálii

Uznání a copyright: Wayne Pryde

Odborníci na meteory se nemyslí, že je to meteor. Atmosféričtí vědci si nemyslí, že je to blesk. Fotograf ale trvá na tom, že pruh a záblesk na snímku nahoře nevytvořil digitálně. Tak co to je? Nikdo neví. Ani redaktoři APODu netvrdí, že to ví a jedním z důvodů proč uveřejnit tento snímek je vyzkoušet spojený mozkový potenciál čtenářů APODu a pomoci ukázat, zda nebyl náhodně zachycen nějaký neobvyklý jev. Na sérii snímků, jejichž záměrem bylo monitorovat změny mraku v pozadí byly zachyceny podivné útvary. Snímky pořízené těsně před a těsně po snímku nahoře neukazují žádný pruh ani záblesk. Stožár osvětlení poblíž záblesku byl podroben prohlídce, ale nevykazuje žádné poškození, ačkoliv světlo uvnitř nesvítilo. Pokud si myslíte, že víte o co jde, tak místo poslání emailu nám se prosím můžete podílet na online diskusi. Pokud se najde uspokojivé vysvětlení nebo se dojde k všeobecnému souhlasu tak odpověď bude uveřejněna na APODu.

Štítky: Meteor, Mystery, Streak


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »