Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný pruh vyfotografovaný v Austrálii

Uznání a copyright: Wayne Pryde

Odborníci na meteory se nemyslí, že je to meteor. Atmosféričtí vědci si nemyslí, že je to blesk. Fotograf ale trvá na tom, že pruh a záblesk na snímku nahoře nevytvořil digitálně. Tak co to je? Nikdo neví. Ani redaktoři APODu netvrdí, že to ví a jedním z důvodů proč uveřejnit tento snímek je vyzkoušet spojený mozkový potenciál čtenářů APODu a pomoci ukázat, zda nebyl náhodně zachycen nějaký neobvyklý jev. Na sérii snímků, jejichž záměrem bylo monitorovat změny mraku v pozadí byly zachyceny podivné útvary. Snímky pořízené těsně před a těsně po snímku nahoře neukazují žádný pruh ani záblesk. Stožár osvětlení poblíž záblesku byl podroben prohlídce, ale nevykazuje žádné poškození, ačkoliv světlo uvnitř nesvítilo. Pokud si myslíte, že víte o co jde, tak místo poslání emailu nám se prosím můžete podílet na online diskusi. Pokud se najde uspokojivé vysvětlení nebo se dojde k všeobecnému souhlasu tak odpověď bude uveřejněna na APODu.

Štítky: Meteor, Mystery, Streak


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »