Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný pruh vyfotografovaný v Austrálii

Uznání a copyright: Wayne Pryde

Odborníci na meteory se nemyslí, že je to meteor. Atmosféričtí vědci si nemyslí, že je to blesk. Fotograf ale trvá na tom, že pruh a záblesk na snímku nahoře nevytvořil digitálně. Tak co to je? Nikdo neví. Ani redaktoři APODu netvrdí, že to ví a jedním z důvodů proč uveřejnit tento snímek je vyzkoušet spojený mozkový potenciál čtenářů APODu a pomoci ukázat, zda nebyl náhodně zachycen nějaký neobvyklý jev. Na sérii snímků, jejichž záměrem bylo monitorovat změny mraku v pozadí byly zachyceny podivné útvary. Snímky pořízené těsně před a těsně po snímku nahoře neukazují žádný pruh ani záblesk. Stožár osvětlení poblíž záblesku byl podroben prohlídce, ale nevykazuje žádné poškození, ačkoliv světlo uvnitř nesvítilo. Pokud si myslíte, že víte o co jde, tak místo poslání emailu nám se prosím můžete podílet na online diskusi. Pokud se najde uspokojivé vysvětlení nebo se dojde k všeobecnému souhlasu tak odpověď bude uveřejněna na APODu.

Štítky: Meteor, Mystery, Streak


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »