Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Srdce

Uznání a copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT)

Co pohání mlhovinu Srdce? Velká emisní mlhovina nazvaná IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Mlhovina jasně září červeným světlem emitovaným jejím nejvíce zastoupeným prvkem vodíkem. Červená záře a velký tvar jsou vytvářeny malou skupinou hvězd ve středu mlhoviny. Mnoho z těchto hvězd je vidět nahoře na nedávném snímku pořízeném Kanadsko Francouzsko Havajským dalekohledem v podrobném záběru, který má asi 30 světelných let. Tato otevřená hvězdokupa obsahuje několik jasných hvězd skoro 50 krát hmotnějších jak naše Slunce, mnoho slabých hvězd o zlomkové hmotnosti našeho Slunce a zmizelý mikrokvasar, který byl vypuzen před milióny let. Mlhovina Srdce se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: IC 1805, Heart nebula


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »