Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a zastíněný horizont Měsíce

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

V úterý 7. prosince brzy ráno se June Croftová kochala krásnou oblohou nad městem Atmore v Alabamě v USA. O pozorování východu Měsíce přes pavučinové mraky si poznamenala: " ... srpek Měsíce vypadal jako ho na obloze držela hvězda těsně vedle od zastíněného horizontu". Jaká to byla hvězda? Samozřejmě že jasný Jupiter a někteří i pozorovali, jak Měsíc zakryl nebo přešel před obří plynnou planetou, která kraluje celé sluneční soustavě. To ráno byl už pro Jimma Westlake v Coloradu Jupiter při východu Měsíce skrytý, ale později mohl pořídit tento nádherný snímek, ne nepodobný tomu pohledu, který tak inspiroval Croftovou. Přes pavučinové mraky bylo vidět, jak se zpoza zastíněného horizontu srpku Měsíce vynořil Jupiter i spolu s velkými satelity Ganymedem a Kalistem (odspodu nahoru).

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zákryt


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »