Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a zastíněný horizont Měsíce

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

V úterý 7. prosince brzy ráno se June Croftová kochala krásnou oblohou nad městem Atmore v Alabamě v USA. O pozorování východu Měsíce přes pavučinové mraky si poznamenala: " ... srpek Měsíce vypadal jako ho na obloze držela hvězda těsně vedle od zastíněného horizontu". Jaká to byla hvězda? Samozřejmě že jasný Jupiter a někteří i pozorovali, jak Měsíc zakryl nebo přešel před obří plynnou planetou, která kraluje celé sluneční soustavě. To ráno byl už pro Jimma Westlake v Coloradu Jupiter při východu Měsíce skrytý, ale později mohl pořídit tento nádherný snímek, ne nepodobný tomu pohledu, který tak inspiroval Croftovou. Přes pavučinové mraky bylo vidět, jak se zpoza zastíněného horizontu srpku Měsíce vynořil Jupiter i spolu s velkými satelity Ganymedem a Kalistem (odspodu nahoru).

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zákryt


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »