Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pastelová planeta a trojnásobné zatmění

Uznání: E. Karkoschka (Univ. Arizona), NASA

Tento snímek plynového obra Jupitera s pásy ukazuje ve falešných barvách trojí zatmění, které probíhalo 28. března, poměrně vzácnou událost i pro tak velkou planetu s mnoha měsíci. Blízká infračervená kamera na dalekohledu Hubble Space Telescope zachytila tři tmavé skvrny, které přecházejí přes Sluncem osvětlené mraky, což jsou stíny Jupiterových měsíců Ganymeda (levý okraj), Kalista (pravý okraj) a Io. Io samotný je vidět jako bílá skvrna u středu obrázku, modravý Ganymed je vpravo nad ním, ale Kalisto je mimo scénu za pravým okrajem. Při pohledu z Jupitera by tyto přechody stínů byly vidět jako sluneční zatmění jako je tomu obdobně s měsíčním stínem, který přechází před Sluncem osvětlenou planetou Zemí. Historicky, určování okamžiků zákrytů Jupiterových měsíců umožnilo astronomovi Ole Roemerovi uskutečnit v roce 1676 první přesné měření rychlosti světla.

Štítky: Jupiter, Zatmění, Ganymed, Io callisto


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »