Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leo A: Blízká trpasličí nepravidelná galaxie

Uznání a copyright: V. Vansevicius (IoP Lithuania), N. Arimoto (NAOJ) et al., Suprime-Cam, Subaru Telescope, NAOJ

Proč není tato malá galaxie jednoduchá? Snímek nahoře i soudobé pozorování malé blízké galaxie Leo A měly dokazovat, že má jednoduchou strukturu. Nyní se ví, že Leo A je trpasličí nepravidelná galaxie - jeden z nejběžnějších typů galaxií ve vesmíru a typ, který je pravděpodobně stavebním kamenem hmotnějších galaxií jako je naše Mléčná dráha. Obecně bylo o větších galaxiích nedávno dokázáno, že nadále požírají a jsou složeny z mnoha menších satelitních galaxií, které je obklopovaly. Ukazuje to i překvapující složitost Leo A a možná že mnoho malých galaxií má historie vzniku skoro tak složité jako velké galaxie. Leo A má asi 10 000 světelných let a nachází se asi 2.5 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Místní skupina, Leo A, Dwarf irregular galaxy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »