Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leo A: Blízká trpasličí nepravidelná galaxie

Uznání a copyright: V. Vansevicius (IoP Lithuania), N. Arimoto (NAOJ) et al., Suprime-Cam, Subaru Telescope, NAOJ

Proč není tato malá galaxie jednoduchá? Snímek nahoře i soudobé pozorování malé blízké galaxie Leo A měly dokazovat, že má jednoduchou strukturu. Nyní se ví, že Leo A je trpasličí nepravidelná galaxie - jeden z nejběžnějších typů galaxií ve vesmíru a typ, který je pravděpodobně stavebním kamenem hmotnějších galaxií jako je naše Mléčná dráha. Obecně bylo o větších galaxiích nedávno dokázáno, že nadále požírají a jsou složeny z mnoha menších satelitních galaxií, které je obklopovaly. Ukazuje to i překvapující složitost Leo A a možná že mnoho malých galaxií má historie vzniku skoro tak složité jako velké galaxie. Leo A má asi 10 000 světelných let a nachází se asi 2.5 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva (Leo).

Štítky: Místní skupina, Leo A, Dwarf irregular galaxy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »