Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha plná vícebarevné aurorální korony

Uznání a copyright: Philippe Moussette (Obs. Mont Cosmos)

Některé večery je to nejzajímavěší představení ve městě na obloze. Tento obrázek pořízený rybím okem zachycuje zvlášť aktivní a barevnou aurorární koronu, která se před dvěma dny objevila nad l'Observatoire de la Decouverte v městě Belair poblíž Quebecu v Kanadě. Nádherná polární záře nahoře má neobvyklé množství detailů, barevný rozsah a rozpětí přes celou oblohu. Svěží aurorární barvy, zelenou, červenou i modrou, nejspíše ve vysoké atmosféře způsobují kyslík a vodík při reakcích s přicházejícími elektrony. Spouštěcí událostí byly v několika minulých dnech magneticky vyvolávané exploze na Slunci z oblasti slunečních skvrn 696. Pokračování aktivity z této aktivní sluneční oblasti by mohlo znamenat více polárních září, které by v příštích dnech mohli vidět pozorovatelé na severní polokouli. A brzy ráno, ale zato daleko v pozadí, budou současně planety, hvězdy a Měsíc ukazovat svoji vlastní podívanou.

Štítky: Korona, Polární záře, Color


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »