Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha plná vícebarevné aurorální korony

Uznání a copyright: Philippe Moussette (Obs. Mont Cosmos)

Některé večery je to nejzajímavěší představení ve městě na obloze. Tento obrázek pořízený rybím okem zachycuje zvlášť aktivní a barevnou aurorární koronu, která se před dvěma dny objevila nad l'Observatoire de la Decouverte v městě Belair poblíž Quebecu v Kanadě. Nádherná polární záře nahoře má neobvyklé množství detailů, barevný rozsah a rozpětí přes celou oblohu. Svěží aurorární barvy, zelenou, červenou i modrou, nejspíše ve vysoké atmosféře způsobují kyslík a vodík při reakcích s přicházejícími elektrony. Spouštěcí událostí byly v několika minulých dnech magneticky vyvolávané exploze na Slunci z oblasti slunečních skvrn 696. Pokračování aktivity z této aktivní sluneční oblasti by mohlo znamenat více polárních září, které by v příštích dnech mohli vidět pozorovatelé na severní polokouli. A brzy ráno, ale zato daleko v pozadí, budou současně planety, hvězdy a Měsíc ukazovat svoji vlastní podívanou.

Štítky: Korona, Polární záře, Color


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »