Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha plná vícebarevné aurorální korony

Uznání a copyright: Philippe Moussette (Obs. Mont Cosmos)

Některé večery je to nejzajímavěší představení ve městě na obloze. Tento obrázek pořízený rybím okem zachycuje zvlášť aktivní a barevnou aurorární koronu, která se před dvěma dny objevila nad l'Observatoire de la Decouverte v městě Belair poblíž Quebecu v Kanadě. Nádherná polární záře nahoře má neobvyklé množství detailů, barevný rozsah a rozpětí přes celou oblohu. Svěží aurorární barvy, zelenou, červenou i modrou, nejspíše ve vysoké atmosféře způsobují kyslík a vodík při reakcích s přicházejícími elektrony. Spouštěcí událostí byly v několika minulých dnech magneticky vyvolávané exploze na Slunci z oblasti slunečních skvrn 696. Pokračování aktivity z této aktivní sluneční oblasti by mohlo znamenat více polárních září, které by v příštích dnech mohli vidět pozorovatelé na severní polokouli. A brzy ráno, ale zato daleko v pozadí, budou současně planety, hvězdy a Měsíc ukazovat svoji vlastní podívanou.

Štítky: Korona, Polární záře, Color


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »