Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelená stuha přes oblohu v Missouri

Uznání a copyright: Vic & Jen Winter (ICSTARS Astronomy)

Kritici křičeli: "Úžasné! Neuvěřitelné! Nejlepší, co jsem kdy viděl!". To ale nemluvili o nějakém filmu. Místo toho svoje poznámky přičinili dokonce i jen příležitostní kritici oblohy a to na skvělou listopadovou polární záři, s překvapivou intenzitou viditelnou daleko za hranicemi vysokých šířek, kde se obvykle dá aurorální aktivita pozorovat. Například při tomto nezapomenutelném výkonu zaznamenaném rybím okem 7. listopadu se zelená stuha světla polární záře roztáhla od obzoru k obzoru u města Warrensburg, Missouri, USA. Chcete vidět polární záři? Po eventuální aktivitě z energetické oblasti slunečních skvrn by mohla následovat další poměrně rozsáhle viditelná podívaná.

Štítky: Polární záře, Missouri


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »