Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelená stuha přes oblohu v Missouri

Uznání a copyright: Vic & Jen Winter (ICSTARS Astronomy)

Kritici křičeli: "Úžasné! Neuvěřitelné! Nejlepší, co jsem kdy viděl!". To ale nemluvili o nějakém filmu. Místo toho svoje poznámky přičinili dokonce i jen příležitostní kritici oblohy a to na skvělou listopadovou polární záři, s překvapivou intenzitou viditelnou daleko za hranicemi vysokých šířek, kde se obvykle dá aurorální aktivita pozorovat. Například při tomto nezapomenutelném výkonu zaznamenaném rybím okem 7. listopadu se zelená stuha světla polární záře roztáhla od obzoru k obzoru u města Warrensburg, Missouri, USA. Chcete vidět polární záři? Po eventuální aktivitě z energetické oblasti slunečních skvrn by mohla následovat další poměrně rozsáhle viditelná podívaná.

Štítky: Polární záře, Missouri


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »