Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Shirazem

Uznání a copyright: Ahmad Karimi,

Ranovstajové na celém světě si tento týden přes úsvitem užívali pohledu na oblohu s jasnými planetami a ubývající srpek Měsíce nebeské představení ještě vylepšil. Z některých míst bylo vidět, jak Měsíc přechází před Jupiterem nebo Venuší, tedy došlo k lunárnímu zákrytu. Na tomto snímku pořízeném 10. listopadu kolem východu Slunce z Shirazu v Iránu je vidět Jupiter (nahoře) a brilantní Venuše spolu s Měsícem, nádherná konjunkce tří nejjasnějších těles na obloze. Ačkoliv nyní Měsíc z časné ranní scény zmizel, tak na východním obzoru Venuše a Jupiter (spolu s mnohem slabším Marsem) stále předcházejí východ Slunce.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Shiraz, Iran


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »