Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Torre de la Guaita

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Meteorický roj Leonid přešel v roce 1999 do působivého kvapíku. Pozorovatelé v Evropě pozorovali v časných ranních hodinách 18. listopadu kolem 0210 UTC ostrý vrchol počtu viditelných meteorů. Počty meteorů tehdy převýšily 1000 za hodinu, minimum pro opravdovou meteorickou smršť. V jiných časech a z jiných míst na celém světě pozorovatelé typicky hlásili úctyhodná čísla mezi 30 a 100 meteory za hodinu. Fotografie nahoře je 20 minutová expozice, která končí právě předtím, než začal hlavní vrchol Leonid. Je vidět přinejmenším pět meteorů - Leonid, jak prolétají vysoko nad pozorovací věží Torre de la Guaita, která se používala ve 12. století v Gironě ve Španělsku. Letošní Leonidy by měly mít 19. listopadu dva vrcholy, ale předpověď je na rozdíl od roku 1999 méně impozantní.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


25. vesmírný týden 2025

25. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a vidíme i řadu skvrn. Mohou se objevit oblaka NLC. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce. Mise Axiom-4 k ISS musela být odložena.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »