Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálená slunce obklopují trosky disků

Uznání Ilustrace: T. Pyle (SSC), JPL-Caltech, NASA; Inset: HST images

Na této vizi umělce v záři vzdáleného slunce obíhají trosky z disků z nichž vznikají planety. Na vloženém obrázku jsou skutečné snímky takových disků kolem dvou nedalekých hvězd - AU Microscopii (vlevo nahoře; zboku) a HD107146 (vpravo: zepředu) - jak je zachytil Hubble Space Telescope. Údaje ve spojení s infračervenými snímky ze Spitzerova kosmického dalekohledu, který zobrazuje disky trosek kolem známých hvězd s planetami poskytují první přímou vazbu mezi extrasolárními disky a planetami a naznačují scénář, kde vyvíjející se planety rozptylují trosky vytvářené srážkami do obřích disků. Za čas se prachové disky mohou zmenšit a stát se podobnými Kuiperovu pásu, rezervoáru komet naší vlastní sluneční soustavy.

Štítky: Prach, Disk, Extrasolární planety


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »