Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a falešný úsvit

Uznání a copyright: Stefan Seip

Pro pozorovatele na severní polokouli Země bude v příštích dvou měsících blízko východního obzoru před východem slunce vidět neobvyklý, zvlášť jasný trojúhelník světla. Tento trojúhelník, někdy považovaný za falešný úsvit, je ve skutečnosti zvířetníkové světlo, světlo odražené od meziplanetárních prachových částic. Tento trojúhelník je zcelka zřetelně vidět na snímku vlevo, který byl pořízen v květnu v Namibii. Při pohybu kurzoru přes obrázek se objeví popisky. V přístích několika měsících bude možné spatřit jasné zvířetníkové světlo skoro každé jasné bezměsíčné ráno na snímcích pořizovaných rybím okem CONCAM projektu Noční obloha živě na Mauna Kea na Havaji. Zvířetníkové světlo obíhá Slunce především ve stejné rovině jako planety: v ekliptice. Zvířetníkové světlo je tuto část roku tak jasné proto, protože prachový pás je při východu slunce orientován skoro vertikálně, takže tlustá vrstva vzduchu u obzoru nebrání poměrně jasnému odrazivému prachu. Zvířetníkové světlo je pro lidi na severní polokouli Země také jasné hned po západu slunce v březnu a dubnu.

Štítky: Sluneční soustava, Zvířetníkové světlo, False dawn, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »