Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a falešný úsvit

Uznání a copyright: Stefan Seip

Pro pozorovatele na severní polokouli Země bude v příštích dvou měsících blízko východního obzoru před východem slunce vidět neobvyklý, zvlášť jasný trojúhelník světla. Tento trojúhelník, někdy považovaný za falešný úsvit, je ve skutečnosti zvířetníkové světlo, světlo odražené od meziplanetárních prachových částic. Tento trojúhelník je zcelka zřetelně vidět na snímku vlevo, který byl pořízen v květnu v Namibii. Při pohybu kurzoru přes obrázek se objeví popisky. V přístích několika měsících bude možné spatřit jasné zvířetníkové světlo skoro každé jasné bezměsíčné ráno na snímcích pořizovaných rybím okem CONCAM projektu Noční obloha živě na Mauna Kea na Havaji. Zvířetníkové světlo obíhá Slunce především ve stejné rovině jako planety: v ekliptice. Zvířetníkové světlo je tuto část roku tak jasné proto, protože prachový pás je při východu slunce orientován skoro vertikálně, takže tlustá vrstva vzduchu u obzoru nebrání poměrně jasnému odrazivému prachu. Zvířetníkové světlo je pro lidi na severní polokouli Země také jasné hned po západu slunce v březnu a dubnu.

Štítky: Sluneční soustava, Zvířetníkové světlo, False dawn, Mouse over


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »