Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassiopeia A za milión vteřin

Uznání: U. Hwang (GSFC/UMD), J.M. Lamming (NRL), et al., CXC, NASA,

Ke konstrukci tohoto obrázku zbytku po supernově Cassiopeia A, rozpínajícího se mračna trosek po hvězdné explozi, bylo využito rentgenových údajů posbíraných za jeden milión sekund. Úžasně podrobný snímek z observatoře Chandra umožní bezprecedentní zkoumání katastrofického zániku, který čeká většinu hvězd hmotnějších jak Slunce. Vnější zelený prstenec Cas A, který je zde vidět ve falešných barvách, má zhruba 10 světelných let a označuje polohu rozpínající se rázové vlny od původního hvězdného výbuchu. Zhruba na 10. hodině pomyslných hodin z prstence vyčnívá struktura, která je důkazem, že původní exploze také možná vytvořila energetické výtrysky. Maličký bodový zdroj poblíž středu Cas A je neutronová hvězda, zhroucené pozůstatky hvězdného jádra, která stále rentgenově září. Zatímco Cas A je vzdálená asi 10 000 světelných let, tak světlo z exploze supernovy poprvé dosáhlo Zemi teprve před 300 lety.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Rentgenový, Cassiopeia A, Neutronová hvězda


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »