Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scénář Sedny

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Objev Sedny (2003 VB12), nejvzdálenějšího známého objektu, který obíhá kolem Slunce, přinesl záhadu. Dráha Pluta má v průměru poloměr asi 40AU, kde AU (Astronomical Unit = astronomická jednotka) je vzdálenost Země-Slunce. Ale nejbližší bod excentrické dráhy Sedny se blíží sotva 75 AU, zatímco nejvzdálenější dosahuje skoro 1000 AU. Jak se něco tak velkého jako Sedna mohlo octnout tak daleko? Při zkoumání tohoto problému s pomocí počítačových simulací přišli astronomové Alessandro Morbidelli a Harold Levison na myšlenku, že Sedna nevznikla ve své nynější poloze, ale že tam ani nebyla posunuta při přiblíženích s jinými objekty sluneční soustavy. Místo toho nalezli jako pravděpodobnější, že Sedna spočívá na své současné dráze díky přiblížení jiné hvězdy. V jednom scénáři jsou objekty jako je Sedna vypuzeny z bližších orbit gravitační přitažlivostí hvězdy o velikosti Slunce, která během jejích formativních let procházela kolem sluneční soustavy. Alternativně mohla Sedna zcela vzniknout z materiálu jiné soustavy a být zachycena v ranných dobách při setkání s mnohem menší hvězdou. Oba scénáře vzniku Sedny s přiblížením hvězdy odpovídají myšlence, že Slunce samotné vzniklo v dávné, husté kupě hvězd.

Štítky: Sluneční soustava, Oběžná dráha, Sedna, Stellar encounter


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »