Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scénář Sedny

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Objev Sedny (2003 VB12), nejvzdálenějšího známého objektu, který obíhá kolem Slunce, přinesl záhadu. Dráha Pluta má v průměru poloměr asi 40AU, kde AU (Astronomical Unit = astronomická jednotka) je vzdálenost Země-Slunce. Ale nejbližší bod excentrické dráhy Sedny se blíží sotva 75 AU, zatímco nejvzdálenější dosahuje skoro 1000 AU. Jak se něco tak velkého jako Sedna mohlo octnout tak daleko? Při zkoumání tohoto problému s pomocí počítačových simulací přišli astronomové Alessandro Morbidelli a Harold Levison na myšlenku, že Sedna nevznikla ve své nynější poloze, ale že tam ani nebyla posunuta při přiblíženích s jinými objekty sluneční soustavy. Místo toho nalezli jako pravděpodobnější, že Sedna spočívá na své současné dráze díky přiblížení jiné hvězdy. V jednom scénáři jsou objekty jako je Sedna vypuzeny z bližších orbit gravitační přitažlivostí hvězdy o velikosti Slunce, která během jejích formativních let procházela kolem sluneční soustavy. Alternativně mohla Sedna zcela vzniknout z materiálu jiné soustavy a být zachycena v ranných dobách při setkání s mnohem menší hvězdou. Oba scénáře vzniku Sedny s přiblížením hvězdy odpovídají myšlence, že Slunce samotné vzniklo v dávné, husté kupě hvězd.

Štítky: Sluneční soustava, Oběžná dráha, Sedna, Stellar encounter


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »